Kronik kalp yetersizliğinde oksidatif stresin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress in chronic heart failure
- Tez No: 331625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SEZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Kalp yetersizliğinde (KY) oksidatif parametrelerin değiştiği bilinmektedir. Total antioksidan seviye (TAS) ilgili veri olsa da total oksidatif durumu yansıtma adına total oksidan seviye (TOS) ve oksidatif stres indeksinin (OSİ) nasıl değiştiği ile ilgili literatürde veri yoktur. Bu çalışmada amaç TAS, TOS ve OSİ?nin kronik kompanse KY?de nasıl değiştiğini araştırmaktı.Materyal ve Metod: Polikliniğimizde kronik KY nedeni ile takip edilen hastalar arasından ardışık hastalar ve gönüllü hasta yakınları çalışmaya alındı. 73 sistolik KY (Grup I: %69,3 E; ort. yaş 57,9±14,2 yıl ), 50 diyastolik KY hastası (Grup II: %52,3 E; ort yaş:56,96±9,20 yıl ) alındı. Kontrol grubu (Grup III: %69,3 E; ort. yaş 57,9±14,2 yıl ) olarak ta 37 sağlıklı gönüllü hasta yakını olgu alındı. Gruplardan alınan açlık venöz kan örneklerinden çalışma sonunda TAS, TOS ölçüldü. OSİ, TOS TAS?a oranlanarak bulundu. İstatistiksel analizler SPSS 11,5 istatistik programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Various oxidative stress parameters are known to alter in heart failure (HF). There were data about total antioxidant capacity (TAC) in the literature with the lack of data about total oxidative status and oxidative stress index. In this study we aimed to investigate the levels of TAS, TOS and OSI in patients with heart failure.Materials and Methods: Voluntary patients with chronic heart failure who admitted to Harran University School of Medicine Cardiology outpatient clinic were enrolled as chronic compensated heart failure group and the relatives of the patients were enrolled as control group to the study. 73 systolic HF patients (Group I 69, 3 % male, with the mean age 57.9 ± 14.2 years ), 50 patients with diastolic heart failure (Group II: 52.3% male, with the mean age 56.96 ± 9.20 years ) were enrolled. 37 healthy volunteers (Group III 69, 3 % male, and 30.7% female with the mean age 57.9 ± 14.2) were enrolled. Fasting venous blood samples were obtained from subjects and TAS and TOS levels were measured at the end of the study.Results: When the groups were compared in terms of TAS; maximum value wasfound in group I and the minimum value was found in Group II.