Dede Korkut metinlerinde geçen olumsuzluk ve yokluk biçimleri
Forms of negativeness and absence in Dede Korkut texts
  1. Tez No: 331693
  2. Yazar: UĞUR ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda, Dede Korkut metinlerinde geçen olumsuzluk ve yokluk biçimleriyle diğer Eski Anadolu Türkçesi metinlerinde geçen olumsuzluk ve yokluk şekilleri ele alınmıştır. Bu olumsuzluk ve yokluk biçimleri farklı örneklerle açıklanmış ve farklı yönleriyle ele alınmıştır.Çalışmamız, giriş ve beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Türkçede yer alan olumsuzluk ve yokluk biçimleridir. Bu bölümde, Türkçedeki olumsuzluk ve yokluk biçimleri ele alınmıştır ve örneklerle açıklanmıştır.kinci bölümde, Eski Anadolu Türkçesi ve Dede Korkut metinleri hakkında bilgi verilmiştir. Aynı zamanda Dede Korkut metinlerinde yer alan tüm olumsuzluk ve yokluk biçimleri sınıflandırılmıştır ve farklı yönleriyle açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, diğer Eski Anadolu Türkçesi metinlerinde yer alan olumsuzluk ve yokluk biçimleri incelenmiştir. Konuyla ilgili gerekli örnekler beyitler halinde verilmiştir. Dördüncü bölümde, bu araştırmalardan çıkan tüm bilgilerin toplanarak, Dede Korkut ve diğer Eski Anadolu Türkçesi metinlerindeki olumsuzluk ve yokluk biçimlerini açıklayan bir sonuç bölümü bulunmaktadır. Son bölümde, araştırma süresince kullanılan kaynakların listesini içeren bir kaynakça eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, forms of negativeness and absence in Dede Korkut texts and other Old Anatolian Turkish texts were analysed. This forms of negativeness and absence were explained different samples and discussed different aspects. Our study consists of an introductory and five part. First part is forms of negativeness and absence in Turkish Language. In this part, forms of negativeness and absence in Turkish were analysed and explained with samples. In second part, about Old Anatolian Turkish and Dede Korkut texts were provided information. Also all of negativeness and absence in Dede Korkut texts were classifed and explained different aspects. In third part, forms of negativeness and absence in other Old Anatolian Turkişh texts were analysed. Needed samples with issue were given in couplet. In fourth part, there is a conclusion part that explains forms of negativeness and absence in Dede Korkut and other Old Turkish texts, collecting all the information of these researches. In last part, a bibliograpy including the list of the sources that were used during the research were added.