İlaç Hukuku bağlamında idarenin sorumluluğu
Liability law in the context of drug administration
- Tez No: 331780
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
İlaç kavramı, insanlık tarihi boyunca hayatımızın her anında çeşitli gerekçelerle(koruyucu, önleyici, rehabilite edici ve tedavi edici), çeşitli formatlarla her zaman kullanılmış ve her zaman kullanılacak olan bir metadır. Çağdaş dünyanın yarattığı en önemli sorunlardan birisi tıpta yaşanan baş döndürücü gelişmelerin sonuç odaklı olması, fakat deva olarak üretilen malzemelerin kısa veya uzun vadede ne gibi zararlı sonuçlar ortaya çıkarabileceği durumunun göz ardı edilmesidir. Bu nedenle pek çok ülkede ve ülkemizde görüldüğü gibi ilaçların gerek üretilmesi aşamasında gerekse de kullanılması aşamasında pek çok zararlı sonuçlar doğabilmektedir. Bu zararlı sonuçlardan dolayı sorumluluğun nasıl olacağının belirlenmesi ve zararın doğmasından önce çeşitli tedbirlerin alınması tabiidir ki hukukun asli görevlerindendir. Bu nedenle ilaç üreticilerinin, ithal edenlerin, ruhsat sahiplerinin, dağıtıcıların(eczane vd) sorumluluklarının özel hukuk veçhesi olduğu gibi tüm bu aktörleri denetleyen, onlara ilaç sektöründe faaliyet göstermesine onay veren idare aygıtının da sorumluluğunun netliğe kavuşturulması elzemdir.
Özet (Çeviri)
The concept of drug, throughout human history, in every moment of our lives for different reasons (protective, preventive, rehabilitative and curative), various formats used all the time and every time is a commodity that will be used. One of the most important problems of the modern world has created a dizzying developments in medicine to be results-oriented, but the materials produced as a panacea, such as short-or long-term harmful consequences might reveal what the status is ignored. For this reason, in many countries, as seen in our country as well as the use of drugs, both during the production phase is primarily attributable to many harmful results. This will be the determination of how the harmful consequences of liability and damages that are subject to birth, before the law, the essential duties of the various measures to be taken. For this reason, pharmaceutical manufacturers, importers, licensees, distributors (pharmacy, etc.) as well as the responsibilities of all those actors that control aspects of private law, giving them approval to operate in the pharmaceutical sector, the responsibility for administration device Attaining clarity is essential.