Bodrum yarımadası antik limanları
Ancient harbour of Bodrum peninsula
  1. Tez No: 331781
  2. Yazar: OKTAY DUMANKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET A. TIRPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Liman araştırmaları antik yazarların eserlerinde, gezip gördükleri yerlerde bulunan limanları kabaca tasvir etmeleri ile başlar. Bu kaynaklar 19. Yüzyıldan başlayarak günümüze kadar yapılan araştırmalar için büyük önem taşımaktadır. Liman araştırmaları 20. Yüzyılda dalış teknolojilerinin gelişmesi ile hız kazanmış; günümüze kadar sürekli gelişim göstermiş ve büyüyerek önem kazanmıştır.Bodrum Yarımadası ve Gökova Körfezi (kuzey) kıyı hattında 557 km2' lik bir alan araştırma bölgesi olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında bu koordinatlar içinde yer alan limanlarla bağlantılı dalgakıranlar, mendirek, rıhtım ve iskeleler, ve çeşitli liman yapıları değerlendirilmiştir.Bodrum Yarımadası'nın kıyı hattının fiziksel özelliklerinin vermiş olduğu olanaklar sayesinde, yarımada kıyıları hakim rüzgar yönlerine karşı birçok kapalı doğal koya sahip olduğu ve bu sayede birçok doğal liman ve barınma yeri yapılmış olduğu görülmektedir. Myndos, Telmessos, Side, Theangela, Syangela, Pedesa, Ouranion, Madnasa, Karyanda gibi antik kentlere ev sahipliği yapan; Bodrum Yarımadası; farklı dönemlere ait birçok liman yapısını barındırdığı ve bu yapıların tüm kıyı boyunca görülmesi, Klasik Dönemden Bizans Dönemi'ne kadar zengin bir liman yerleşiminin varlığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Harbour research, the works of ancient writers to describe a rough start with the harbour in places they see. These sources 19 Century onwards, made up of great importance for research. Harbour Research 20 Century, gained momentum with the development of diving technology, continuous progress and growth has gained importance to the present day.Bodrum Peninsula and the Gulf of Gököva (north) coastal line 557 km2 was chosen as the research area. Ports associated with the scope of work contained in these coordinates moles, breakwaters, docks and piers, and various harbour structures were evaluated.Thanks to the advantage given by the physical characteristics of the coastal line of the Bodrum Peninsula, to the many aspects of the prevailing wind off the coast of the peninsula is a natural cove, and thus appears to be made of many natural harbour and shelter. Myndos Telmessos, Side, Theangela Syangela, Pedesa, Ouranion, Madnasa, Karyanda hosts of the ancient cities of the Bodrum Peninsula, hosted by the structure of many ports of different periods, and these structures seen along the entire coast, as rich as the Byzantine Period Classical Period indicate the presence of a harbour settlement.