Sağlık hukukunda idarenin ilaç kullanımından doğan sorumluluğu
Obligations of the administrative agencies to medication use in the field of health law
- Tez No: 906946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLHUN AYAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bir sosyal hak olan sağlık hakkı, uluslararası sözleşmelerin taraf devletlere yüklediği sorumluluklar bağlamında yoruma açık bir alan oluşturmaktadır. Çalışmada özellikle idarenin sağlık kamu hizmetinden doğan sorumluluğu ilk olarak bu yönüyle ele alınmıştır. İdarenin ilaç kullanımına ilişkin sorumluluğu ise ana konu olması itibariyle özellikle tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk koşulları ile bağlantı kurularak ilk olarak hekimin ilaç tedavisi ve tedavi sonrası yükümlülükleri daha sonra idarenin ilaç temininde ve klinik ilaç araştırmalarındaki yetkisinin dayandığı niteliği ve klinik ilaç araştırmalarının usul ve esasları yönüyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Implementations of the right to health, which is a social right, are subject to interpretation in the context of obligations imposed on the states parties by the international treaties. In this work, first of all, the obligations of the administrative bodies to offer public health care services were covered. Later, the administrative obligations to medication use, which is the main focus of the study, was assessed based on these three facets: 1) the responsibilities of health care providers during and after a medical treatment in relation to the requirements for medical intervention to be legally compliant, 2) the level of administrative authority on the provision of medications and pharmaceutical clinical trials, and 3) policies and procedures for conducting clinical drug research.