Anadolu'da Roma Cumhuriyet dönemi portreleri
Roman Republican portraits in Anatolia
- Tez No: 331787
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Roma Cumhuriyet Portreleri terimi, Romalıların hüküm sürmüş olduğu coğrafyalarda, bölge ve dönemlere göre değişimi açısından benzersiz bir Romalı karakter yanında, pek çok değişkeni de içinde barındıran, eklektik bir niteliği ortaya koyar. Günümüze ulaşabilen sınırlı sayıda eserlerin gösterdiği üzere, Cumhuriyet portreciliği, M.Ö. 1. yüzyıl boyunca büyük bir gelişme göstermiş ve bu dönem, araştırmacılar tarafından, benzersiz bir Romalı nitelik taşıyan portreciliğin çıkış noktası olarak kabul edilmiştir. Romalıların yayılmacı politikalarının beraberinde getirdiği kültür etkileşimleri, Roma Cumhuriyet portrelerinde stil karakteristiği olarak izlenebilir.Yunan dünyasının fethiyle beraber, özellikle M.Ö. 1. yüzyılda, tüm Akdeniz'de olduğu gibi Anadolu'da da ?Cumhuriyet portresi? olarak adlandırılan gerçekçi portreler görülmeye başlanmıştır. Böyle bir ortamda üretilmiş ve Anadolu'da bulunmuş olan Roma Cumhuriyet Dönemi portreleri tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında bulunan 40 portre kataloğa alınmıştır. Anadolu kökenli bu portrelerin çoğunluğu Batı Anadolu Helenistik geleneğinin etkisini yansıtmakla beraber, halktan kişilere ait, ?veristik? olarak nitelendirilen portreler de mevcuttur.Anadolu'nun çeşitli kentlerinde Roma Cumhuriyet Dönemi'nde dikilmiş onur yontularına ait yazıtlı kaideler bulunmuş olup, portre sayısının arkeolojik kazılar ve araştırmalarla artacağı açıktır.
Özet (Çeviri)
The term Roman Republican Portraiture suggests an eclectic characteristic involving a number of variables besides a Roman character unique in its change in relation to the periods and regions where Romans ruled. As a limited number of artifacts survived to this day indicate, Republican portraiture significantly improved through the 1st century B.C., and this period was accepted as the starting point of the portraiture having a unique Roman characteristic. Cultural interactions stemming from the expansionist politics of the Romans can be observed as stylistic characteristics in Roman Republican portraits.As in the whole Mediterranean, realistic portraits called ?Republican portraits? were also seen in Asia Minor with the conquest of the Greek lands, especially in the 1st century B.C. Roman Republican portraits painted within this context and found in Asia Minor are the subject of our thesis. Forty portraits found in the country and abroad have been included in the catalogue. Although most of these Asia Minor-originated portraits reflect the effects of Western Asia Minor Hellenistic tradition, there are some portraits of common people, which are called ?veristic?.Some pedestals with epigraphs on them of honorary sculptures erected in various cities of Asia Minor during the Roman Republican Period have been found, and it is clear that the number of portraits will increase through archaeological excavations and studies.