Küçük ve orta ölçekli aile şirketlerinde ortaklık kültürü
Partnership culture in small and medium sized family firms
- Tez No: 331788
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
KOBİ ölçeğindeki aile işletmelerinde ortak kültürü başlığı altında yapılan bu araştırma teorik ve uygulamalı olarak iki bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın teorik bölümünde, uygulamaya alt yapı oluşturacak kavramsal çerçeve hazırlanmıştır. Bu bölümde aile işletmeleri, aile işletmelerinin genel özellikleri, avantajları- dezavantajları, kuruluşu ve gelişimi ile birlikte ortaklık kavramı üzerinde durulmuş ve de ortaklık kavramının arka planı, geçmişte ve günümüzde ortaklık uygulama biçimleri hakkında bilgiler verilmiştir. Yine bu bölümde son olarak aile işletmeleri, bir örgüt olarak değerlendirmeye alınmış kültür- ekonomi- zihniyet kavramları eşliğinde aile işletmeleri ve ortaklık açıklanmaya çalışılmıştır.Araştırmanın uygulama bölümünde ise aile işletmelerinde ortaklık kültürü ile ilgili bir anket çalışması yapılmıştır. Uygulama sürecinden sonra 101 anketin cevapları frekans analizleri, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve de faktör analizi gibi istatistik testleri kullanılarak yorumlanmış ve faktörler açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde Konya ilindeki KOBİ ölçeğindeki aile işletmelerinin ortaklık kültürleri ile ilgili önemli bulgular elde edilmiştirAnahtar Kavramlar: KOBİ, Aile İşletmeleri, Ortaklık, Ortaklık Kültürü, Zihniyet
Özet (Çeviri)
This research, which was made under the topic of partnership culture in family organizations at SME scale, consists of two parts named theoretical and application. In theoretical part of the research the conceptual framework was designed to form an infrastructure to the application part. Partnership concept was taken into consideration with family organizations, their general characteristics, their pros and cons, establishment and their developments in this part; in addition to this some information was given about background of partnership concept, application forms of partnership in past and present. Family organizations as organization were assessed in this part and family organizations and partnership concept were tried to be explained with culture-economy-mentality spheres.In the application part of the research, a survey study was carried out about partnership culture in family organizations. After the process of application the data gained from 101 questionnaires were analyzed by using some of the statistical tests such as frequency analysis, one-way ANOVA and factor analysis and the factors were tried to be explained. Crucial findings were gained about partnership culture of family organizations at SME scale in Konya district in this part.