An analysis of the roles and status of the woman as an individual in the light of the old testament
Tevrat ışığında birey olarak kadının rol ve statüsünün analizi
  1. Tez No: 331809
  2. Yazar: DERYA DENİZ GEZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ZAFER SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Religion, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Din, toplumsal cinsiyet rollerini yani her iki cinsin rol ve statüsünü belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesidir. Bütün tek tanrılı dinlerde olduğu gibi, Yahudiliğinde kendilerine inanan insanların sosyal ve aile hayatlarını belirleyen kuralları vardır ve kadınları arka plana iter. Yahudilik dinin kutsal kitabı olarak Tevrat, sosyal statü, roller, mülkiyet hakları ve mirasla ilgili erkekler lehine kurallar ortaya koyar. Çünkü ilk kadın ilk erkekten yaratılmıştır ve onunla birlikte ilk günahı işlemesine neden olmuştur. Başka bir ifadeyle, bütün kadınlar ilk günahtan sonra kendileri için belirlenen kader ve hayatları paylaşmakta ve yaşamaktadırlar. Bu çalışmada, Tevrat?ta kadının rolleri ve statüsün belirleyicisi olarak yaratılış hikâyeleri ve ilk günah çalışılmıştır. Ardından da bunların kadınları toplum ve aile içerisinde nasıl etkiledikleri Tevrat?ta yer alan hikâyeler, vakalar ve kurallar göz önünde tutularak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religion is one of the most crucial factors which assign the gender roles, namely, the roles and status of both sexes. As in all of the monotheistic religions, Judaism has rules determining social and family lives of their believers and it pushes women into the background in social life. As a holly book of Judaism, the Old Testament presents rules in males? favour about social status, roles, property rights and heritage. Because the first woman is created from the first man and she causes him to commit the original sin with her. In other words, all women share and live the faith or lives assigned them after the original sin. In this thesis, the creations stories and the original sin were studied as the determinant of women's roles and status in the Old Testament. After then, how they influence women in the society and family was analysed taking the stories, cases and rules in the Old Testament into consideration.