Hazır giyim işletmelerinin yeni ürün geliştirme süreçlerinde müşteri odaklı yönetim uygulamalarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research in order to determine the customer oriented management applications in the new product development processes of ready made clothing enterprises
  1. Tez No: 331810
  2. Yazar: MERVE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Küresel rekabetin geçerli olduğu günümüz şartlarında faaliyet gösteren hazır giyim işletmelerinin, satışlarını ve pazar paylarını artırarak sürdürülebilirliğini sağlamak için müşteri istek ve beklentileri doğrultusunda yeni ürünler geliştirip pazara sürmesi gerekmektedir. Yeni ürün geliştirme süreçlerinde müşteri istek ve beklentilerini anlayabilmek için yapılması gerekenin de 'müşteri odaklı' düşünceye geçmek olduğu her geçen gün artan bir şekilde kabul görmektedir. Müşteri odaklılık, müşteri açısından düşünmek, müşteriye yakın davranmak, onları daha iyi tanımaya çalışmak, ihtiyaçlarını daha iyi analiz edebilmek ve gelecekteki beklentilerini doğru tahmin etmektir. Bu çalışmanın amacı, Hazır Giyim işletmelerinin yeni ürün geliştirme sürecinde müşteri odaklı yönetim uygulamalarını inceleyip, elde edilen bulgular ışığında işletmelere yeni ürün geliştirme ve müşteri odaklı yönetim konusunda önerilerde bulunabilmektir.Bir tarama modeli niteliği taşıyan bu araştırmanın evrenini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde (TOBB) kayıtlı bulunan İzmir il sınırları içerisinde yer alan 387 orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmesi oluşturmaktadır. Örneklemini ise İzmir il sınırları içerisinde yer alan orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmeleri içerisinden random yöntemi ile seçilen 80 hazır giyim işletmesi oluşturmaktadır. Araştırma hazır giyim işletmelerinin ürün geliştirme sürecinde müşteri odaklı yönetim uygulamaları ile sınırlı olup diğer konular bilgi verme amaçlıdır. Araştırma kapsamında hazırlanan anket formu, 2013 yılı içerisinde 1 Şubat ile 31 Mart ayları arasında işletme yöneticilerine uygulanmış ve toplanan verilerin analizi yapılmıştır. İşletme yöneticilerinden elde edilen verilerin analizinde SSPS for Windows 11.0 programından yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda hazır giyim işletmelerinin yeni ürün geliştirme süreçlerinde müşteri odaklı yaklaşımları uygulama konusunda ciddi bir gayret içinde oldukları ve söz konusu yaklaşımları hayata geçirmede büyük ölçüde başarı sağladıkları anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current business conditions dominated by global competition, ready-made clothing business enterprises should develop and put new designs on the market according to customers? demands and expectations in order to maintain its sustainability by increasing the sales and its market share. It is being accepted day by day that 'customer oriented' marketing should be applied in the new product development process in order to understand the customers? demands and expectations. Customer orientation means thinking from the point of customer, close relationship with the customer, trying to know them better, better analysis of the customer?s requirements and better estimation of the customer?s future expectations. The purpose of this study is to make suggestions to the ready-made clothing business enterprises about new product development and customer oriented management in the light of the findings gained by examining customer oriented management applied by the enterprises, in the new product development processes. The population of this screening model survey is 387 medium and large sized ready-made clothing business enterprises within Izmir province borders which are registered in Turkish Union of Chambers and Exchange Commodities. The sample of this study includes 80 medium and large sized ready-made clothing business enterprises chosen randomly located within the borders of Izmir province. The study is focused on the customer oriented management applications during new product development process and other subjects are mentioned for informative purposes. The survey form designed within the scope of this survey was applied to company managers between February 1 and March 31 in the year 2013 and the analysis of the data gathered was performed. SSPS for Windows 11.0 program was utilized in the analysis of the data received from company managers. As a result of this study, it can be understood that ready-made clothing business enterprises are showing great effort for customer oriented approaches during new product development processes and they are achieving great success substantially in actualizing these approaches.