Şanlıurfa ili Akçakale ilçesi düğün adetleri ve çeyiz çevresinde gelişen el sanatı ürünleri
Handcraft products developed in the context of wedding and portion tradition in Akçakale province of Şanlıurfa
  1. Tez No: 331846
  2. Yazar: EDA ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜZAR ÇELEBİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Crafts, Folklore
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Yapılan araştırma sonucunda daha önce Şanlıurfa ili Akçakale ilçesine ait düğün ve çeyiz kültürü hakkında bir çalışma yapılmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın önemini de belirleyen bu problem, araştırma konusunun ?Şanlıurfa İli Akçakale İlçesi Düğün Adetleri ve Çeyiz Çevresinde Gelişen El Sanatı Ürünleri? olarak seçilmesine sebep olmuştur.Araştırmanın genel amacı; Akçakale ilçesinde görülen düğün adetleri ve çeyiz kültürünü ortaya çıkarmaktır. Çeyizlerde bulunan el sanatı ürünlerin tespiti, tespit edilen özelliklerin sistematik bilimsel bir yöntemle kayıt edilmesi ve fotoğraflarının çekilerek görsel yolla belgelendirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, Akçakale ilçesinde bulunan el sanatı ürünlerinin gözlenebilir özellikleri ve ürünlere ait bilgiler, hazırlanan gözlem fişlerine kaydedilmiştir. Araştırmanın amacı yörenin düğün adetleri ve çeyiz kültürü özelliklerinin belirlenmesi olması nedeni ile beraberinde birçok alt amacı da getirmiş ve bu amaçla anket hazırlanmıştır. Gözlem fişleri, ürünlere ait genel ve detay fotoğraflar araştırmanın katalog bölümüne yerleştirilmiştir. Yerleştirme sırasında; ürünlerin türleri ve ürünlerde bulunan motiflerin kompozisyon özellikleri dikkate alınmıştır.Araştırma, gözleme dayalı tarama metodu ve anket yönteminin uygulanması ile yapılmıştır. Metod sonucunda elde edilen ürünlerin belgelendirilmesi ve bilgilerin kaydedilmesi sağlanmıştır. Elde edilen verilerden çıkan bulgularla değerlendirme yapılmış ve sonuca ulaşılmıştır.Ürünlere ait bilgilerin gözlem fişlerine kaydedilmesi sonucu çıkan sonuçların, üçüncü bölümde ele alınarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Hazırlanmış olan anket sorularının yöre halkına uygulanması sonucu çıkan sonuçların değerlendirilmesi için elde edilen veriler tablo haline dönüştürülmüş ve üçüncü bölümde incelenmiştir.Yapılan değerlendirme çalışmaları ile araştırmanın sonucuna ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of the research, we found out that wedding and portion culture in the borders of Akçakale district in Şanlıurfa province had not been searched before. It was found out that the way of wedding and portion culture in Akçakale district was not determined. This problem clarifies the importance of the researches. It caused the selection of ? Handcraft products developed in the context of wedding and portion tradition in Akçakale province of Şanlıurfa ?. The aim of the selected researched subject is to find out the wedding tradition and handcraft product which is developed for portion in the borders of Akçakale district.The general aim of the research is that to reveal the wedding customs and culture of portion in Akçakale district. This target is that, determination of handcraft products in portion, also to register the identified features in a systematic and scientific way, and by taking their photographs.In the direction of this target the observable properties of the handcraft found out in Akçakale district and the information of products were registered on the observation cards. The target of the research is that, to define the Akçakale?s wedding tradition and portion culture, so it has lots of subgoals. Because of this reason, a survey prepared. Observation cards, general and detailed photographs of the productions were placed into catalogue section of the research. The kinds of the productions, composition arrangement of the motives on the productions had been taken into consideration during the placement.Research has been done with observation method and the way of survey. The consequence of method the products were certificated. The data were evaluated and it was extrapolated.The results, which were appeared by registering the information of the products on the observation cards, had been taken into consideration at the third part and, they evaluated there. The survey results, which were prepared to practise the local people, were examined and had been taken into consideration at the third part.The evaluation studies try to reach the conclusion of research.