Bor ve çinko uygulamalarının pamuğun (gossypium hirsutum l.) verim ve verim unsurlarına etkisi
Effect of boron and zinc application on cotton (gossypium hirsutum l.) yield and yield components
  1. Tez No: 568410
  2. Yazar: GÖKHAN YILDIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HALİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Bor ve Çinko uygulamalarının pamuğun verim ve verim unsurlarına etkisini araştırmak amacıyla Şanlıurfa ili Akçakale ilçesi İncedere köyünde 2018 yılı yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede Lima pamuk çeşidi ekilmiştir. Çalışmada; kütlü pamuk verimi, bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza sayısı, koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, lif indeksi, lif mukavemeti, lif inceliği, lif uzunluğu ve kısa lif oranı özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda; kütlü pamuk verimi 270.43 kg/da ile 391.09 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek kütlü pamuk verimi, bitki boyu, meyve dalı sayısı, koza sayısı, 100 tohum ağırlığı ve lif mukavemeti Bor 25 g/ da + Çinko 50 g/ da uygulamasından, en yüksek çırçır randımanı ise Çinko 200 g/da uygulamasından elde edilmiştir. Bor ve Çinko uygulamalarının odun dalı sayısını kontrole göre azalttığı; kısa lif oranını ise arttırdığı; koza ağırlığı, koza kütlü pamuk ağırlığı, lif indeksi, lif inceliği ve lif uzunluğuna istatistiki olarak herhangi bir etkisinin olmadığı saptanmıştır. Kütlü pamuk verimi yönünden üreticilere yapraktan 25 g/da Bor + 50 g/da Çinko uygulanmasının önerilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the effect of B (Boron) and Zn (Zinc) applications on the yield and yield components of cotton at the Incedere village, Akcakale county of Sanliurfa province in 2018 year. The experiment design was a randomized complete block design with three replications. Lima cultivar was sown in the experiment. In the study; seed cotton yield, plant height, number of monopodial branches, number of sympodial branches, number of bolls, boll weight, boll seed cotton weight, ginning outturn, 100 seed weight, lint index, fiber strength, fiber fineness, fiber length and short fiber index were investigated. The result showed that; seed cotton yield varied from 2704.3 kg ha-1 to 3910.9 kg ha-1. The highest seed cotton yield, plant height, 1000 seed weight, number of bolls and fiber strength were obtained from the combination of 0.25 kg ha-1 Boron + 0.50 kg ha-1 Zinc applications and the highest ginning outturn was obtained from the 200 kg ha-1 Zinc application. Boron and Zinc applications decreased the number of monopodial branches according to the control and increased short fiber index, and had no effects on boll weight, boll seed cotton weight, lint index, fiber fineness and fiber length. It was concluded that 0.25 kg ha-1 Boron + 0.50 kg ha-1 Zinc applications could be suggested to the growers in terms of seed cotton yield.