Şanlıurfa ili Akçakale ilçesi 1 nolu aile hekimliğine kayıtlı 19 yaş ve üzeri kişilerde obezite sıklığı ve risk faktörler
Obesity prevalance and risk factors over 19 years of age enrolled family health center in Akçakale, Şanliurfa
- Tez No: 552053
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Obezite önemli psikososyal boyutlara sahip, her yaşta ve her cinste ki bireylerde görülebilen, tüm ülke vatandaşlarını etkileyen multifaktöriyel bir halk sağlığı problemidir. Şanlıurfa/ Akçakale bölgesinde obezite sıklığının ve risk faktörlerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte planlanan çalışma Şanlıurfa/Akçakale ilçesi 1 Nolu Aile Hekimliğine kayıtlı 19 yaş ve üzeri bireylerde uygulanmıştır. 1796 bireyin bulunduğu evrende örneklem % 95 güven aralığı ile 209 olarak bulunmuştur. Bireyler sistematik örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Veriler araştırmacı tarafından anket eşliğinde yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Boy ve vücut ağırlığı ölçümleri yapıldı. Veriler spss programıyla değerlendirilmiştir. Sayı, ortalama Varyans Analizi, t testi ve Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aım: Obesity; is a multiactorial pulic health problem afecting all citizens of the country, which can be seen in individuals of all ages and in all sexes important psychosocial dimensions. The aim of this study was to determine the obesity prevalence and risk factors in Akcakale. Materials and Methods: The cross-sectional study was carried out in the individuals aged 19 years and older who were registered to the Family Medicine Department o Şanlıurfa / Akçakale. In the universe where 1796 individuals were found, the sample was found to be 209 with 95% confidence. İnterval individauls included in the study were determined by systematic sampling method. The data were collected by reserchaer by face to face interview method. Height and body weight measurements were made. The data were evaluated by SPSS program. Number, mean Variance Analysis, t test and Correlation Analysis were used.