Tokat müzesi'nde bulunan işlemeli sancak örnekleri
Sample of embroidery sanjaks in Tokat museum
  1. Tez No: 331861
  2. Yazar: ALİYE ÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜZAR ÇELEBİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El ve Makine Nakışları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan araştırma sonucunda daha önce Tokat Müzesi'nde Bulunan İşlemeli Sancaklar hakkında bir çalışma yapılmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın önemini de belirleyen bu problem, araştırma konusunun ?Tokat Müzesi'nde Bulunan İşlemeli Sancak Örnekleri? olarak seçilmesine sebep olmuştur.Araştırmanın genel amacı; Sancaklar üzerinde bulunan işleme tekniklerini ve bezemeleri ortaya çıkarmaktır. Sancaklarda bulunan el sanatı süslemelerinin tespiti, tespit edilen özelliklerin sistematik bilimsel bir yöntemle kayıt edilmesi ve fotoğraflarının çekilerek görsel yolla belgelendirilmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, Tokat Müzesi'nde bulunan işlemeli sancak ürünlerinin gözlenebilir özellikleri ve ürünlere ait bilgiler, hazırlanan gözlem fişlerine kaydedilmiştir. Gözlem fişleri, ürünlere ait genel ve detay fotoğraflar araştırmanın katalog bölümüne yerleştirilmiştir. Yerleştirme sırasında; işlemede kullanılan iğne teknikleri dikkate alınmıştır.Araştırma, gözleme dayalı tarama metodu yapılmıştır. Metod sonucunda elde edilen ürünlerin belgelendirilmesi ve bilgilerin kaydedilmesi sağlanmıştır. Elde edilen veriler Askeri Müze'den alınan günümüz sancak örnekleri ile karşılaştırılarak değerlendirme yapılmış ve sonuca ulaşılmıştır.Ürünlere ait bilgilerin gözlem fişlerine kaydedilmesi sonucu çıkan sonuçların, üçüncü bölümde ele alınarak değerlendirilmesi yapılmıştır.Yapılan değerlendirme çalışmaları ile araştırmanın sonucuna ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the end of the research, we found out that embroidery sanjaks in Tokat Museum had not been searched before. This problem clarifies the importance of the researches. It caused the selection of ? sample of embroidery sanjaks in Tokat Museum?.The general aim of the research is that to reveal the adornment and the embroidery techniques on sanjaks. The target is that determination of handcraft products on sanjaks, also register the identified features in a systematic and scientific way, and documented with visual way by taking their photographs.In the direction of this target, the observable properties of embroidery sanjaks found out in Tokat Museum and the information of products were registered on the observation cards.Observation cards, general and detailed photographs of the productions were placed into catalogue section of the research. The needlework techniques used on the embroidery had been taken into consideration during the placement.Research has been done with observation method. The consequence of method the products were certificated. The data were evaluated comparing with today?s samples of sanjak taken from Millitary Museum and it was extrapolated.The results, which were appeared by registering the information of the products on the observation cards, had been taken into consideration at the third part and, they evaluated there.The evaluation studies try to reach the conclusion of research.