Avrupa Birliği ve Türk balıkçılık alanları rejimleri
European Union and Turkish fishery areas regimes
- Tez No: 331963
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
?Avrupa Birliği ve Türk Balıkçılık Alanları Rejimleri? başlıklı bu çalışmada, bütün devletlerin egemenliklerini yakından ilgilendiren deniz yetki alanlarının sınırlandırılması sorunu; Avrupa Birliği ve Türkiye deniz yetki alanlarının, denizlerdeki zenginliklerin en önemlilerinden biri olan balıkçılık hakkını münhasıran elde etmek amacıyla ilân edilmeleri doğrultusunda değerlendirilmektir.Avrupa Birliği?nin münhasır balıkçılık hakkının söz konusu olduğu deniz yetki alanlarının sınırlarını tespit edebilmek amacıyla, Avrupa Birliği?ni oluşturan ülkelerin her birinin deniz yetki alanları tek tek incelenmiş; ayrıca Birlik balıkçılığının temelini teşkil etmesi itibariyle de Ortak Balıkçılık Politikasına ve balıkçılık alanındaki kurumsal yapılanmaya yer verilmiştir.Türkiye açısından ise, Türkiye?nin sahip olduğu her bir denizinin birbirinden farklı yapılara sahip olması nedeniyle; münhasır balıkçılık hakkının söz konusu olduğu deniz yetki alanları, Ege Denizi, Akdeniz ve Karadeniz açısından ayrı ayrı değerlendirilmiş; ayrıca Türkiye?nin balıkçılık alanındaki kurumsal yapılanması ile balıkçılık mevzuatının da incelendiği bu çalışmada son olarak, Türkiye?nin Avrupa Birliği üyeliği kapsamında balıkçılık alanında kat ettiği yol irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study of ?European Union and Turkish Fishery Areas Regimes? deals with the issue of limiting the marine jurisdiction which is closely related with the sovereignty of all countries with a view of the declaration of marine jurisdiction in the European Union and Turkey to obtain exclusive rights for fishing as one of the most important resources at seas. In order to be able to determine the marine jurisdiction involving the exclusive fishing right of the European Union, marine jurisdiction of the each European Union country has been studied individually with particular emphasis on the Common Fishery Policy as the basis of the fishery in the Union and organizational structure in the area of fishery. When it comes to Turkey, the marine jurisdiction where exclusive fishery rights are concerned has been evaluated individually with respect to Aegean Sea, Mediterranean Sea and Black Sea as these have all different nature. In addition, the organizational structure and fishery legislation of Turkey has been studied and finally the progress of Turkey in the area of fishery within the scope of accession to the European Union.