Stock assessment of the Black Sea anchovy
Karadeniz hamsisinin stok değerlendirmesi
  1. Tez No: 353661
  2. Yazar: ÖZGE TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEMAL GÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi ve Balıkçılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Karadeniz hamsisi (Engraulis encrasicolus), Türkiye'nin toplam balık avının %60'ını karşılamasından ötürü en önemli ekonomik balık türüdür. Hamsi stoğu kışlama göçünü Türkiye kıyılarına doğru yapmakta ve stok 90% oranında Türk balıkçılık filosu tarafından avlanmaktadır. Son 50 yılda Karadeniz havzası, insan kaynaklı besin tuzlarının Tuna, Dnieper ve Dniester nehirleri ile özellikle KB havzasında birikimi ve deniz taşımacılığı kaynaklı, kirliliğe maruz kaldı. Ekosistem işgalci türler ve aşırı avcılık tarafından tahrip edildi. Ayrıca, besin zincirinin son basamağını oluşturan deniz memelileri ve büyük pelajik balıklar aşırı avladınlar ve stok kendini yenileyemedi. Küçük pelajik balıklar bu durumdan faydalandılar ve stokları büyüdü ancak Mnemiopsis leidyi'nin sisteme işgalci tür olarak girmesi özellikle hamsi stoğuna büyük zarar verdi. Stok değerlendirme çalışmaları hamsi avında gözlemlenen ani düşüşler sonucunda ve son on yıllık dönemde Avrupa Birliği Uyum süreci ile ortaya çıkmıştır. İlk hamsi stok değerlendirmesi 1988'de artık ürün modeli kullanılarak yapılmış olmasına ragmen son on yıllık döneme kadar kapsamlı başka bir çalışma yapılamadı. Türk balıkçılık istatistikleri ticari tekne verilerine dayanmaktadır ve uygun bir stok yönetimi için gerekli olan analitic modellerin uygulanmasını engellemektedir. Bu çalışmanın amacı hamsi stoğundaki dalgalanmaları, artık ürün modelleri kullanarak, balıkçılık baskısının fonksiyonu olarak açıklamaktır. Modeller denge durumu ve denge dışı durum dikkate alınarak uygulandı. 1968-2011 yılları arasında, 44 yılı apsayan av verisi TÜİK'den alındı. Balıkçılık verisi, 10 m'den uzun tekne sayısı, bu teknelerin toplam motor gücü, gırgır ve çok amaçlı gırgır teknelerinin sayısı ve son olarak sonarın av gücüne katkısını gösteren bir parametrenin üçüncü senaryoya entegrasyonu olmak üzere dört farklı senaryoya göre belirlendi. Senaryolar Schaefer ve Fox modelleri ile Prager'ın denge dışı durum modeli, ASPIC kullanılarak irdelendi. Denge durumunu baz alan modellerle karşılaştırılınca denge dışı duruma dayalı modellerin daha güvenilir ve gerçek dataya yakın tahminler sağladığı görüldü. ASPIC uygulamaları arasında gerçeğe en yakın tahminler Gengrid modelinden elde edildi. 1990 ve 2005'deki ani düşüşler modeler tarafından açıklanamadı.
Özet (Çeviri)
The Black Sea anchovy (Engraulis encrasicolus) is economically the most important fish species in Turkey since it provides 60% of the total fish catch. The Turkish fleet catches 90% of the anchovy stock in the Black Sea due to the anchovy winter migration to the Turkish coast. Over the last 50 years, the Black Sea basin has been subjected to pollution due to human sourced nutrient accumulation in the NW basin via the rivers Danube, Dniester and Dnieper and transportation. The ecosystem has been destroyed by the invasion of alien species and overfishing. Moreover, top predators have been overfished and could not recover completely, including marine mammals and large pelagic fish species. Small pelagic stocks benefited from this situation and increased in abundance, however, the invasion of the ctenophore Mnemiopsis leidyi caused large damage to stocks especially the anchovy stocks. Stock assessment studies have been undertaken for different reasons, and main reasons initiated from the extreme decrease in anchovy stocks and especially in the last decade driven by accession negotiations with the European Union. Even though the first stock assessment study of anchovy stock was done in 1988 based on the surplus production model, it could not be carried out comprehensively again until the last decade. The Turkish fishery statistics based on commercial catch data and this data prevents using the analytical model which is necessary for an appropriate stock management. The aim of the study is to explain the fluctuation of the anchovy stock as a function of fishing effort, using surplus production models. The models were applied, assuming both equilibrium and non-equilibrium conditions. Catch data for 44 years, between 1968 and 2011, were obtained from TurkStat. Fishing effort data were determined according to four scenarios: the number of boats larger than 10 m, total engine power of the boats larger than 10 m, the number of purse seiners and multi purpose trawlers, and sonar effect added form of the third scenario. Examination of the scenarios was achieved using Schaefer and Fox models and additionally Prager's non-equilibrium based production model namely ASPIC. The non-equilibrium approach models provided more reliable results and closer estimations to the real data, when compared to equilibrium approach models. Among ASPIC simulations best fit was obtained from the Gengrid model. None of the model simulations could explain the sharp decrease observed in 1990 and 2005.