Balıkçılık verilerinin toplanma ve değerlendirilmesinde yeni bir yönetim organizasyonu kurulması: KKTC örneği
Establishment of a new organization for fisheries data acquisition and evaluation: The Northern Cyprus case
  1. Tez No: 374171
  2. Yazar: GÖKHAN KABOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Balıkçılık dünya genelinde en dinamik, kompleks ve yönetimi zor olan sektörlerden biri olarak değerlendirilebilir. Bu durum, Akdeniz Havzası için de geçerlidir: balıkçılık ortak bir kaynak olarak Akdeniz ülkeleri için hem ulusal hem de uluslararası ölçekte bir değer ve aynı zamanda yönetimsel bir problemdir. Tez kapsamında balıkçılıkta veri yönetimi, kurumsal çalışmalar ve yapılanmaların incelenmesi amaçlamıştır. Bu nedenle, balıkçılık yönetimi ve özellikle çalışma alanını içeren Akdeniz'de veri yönetimi üzerine Akdeniz Genel Balıkçılık Komisyonu ve Avrupa Birliği tarafından yürütülen çalışmalar incelenmiştir. Bu değerlendirmeler balıkçılıkta veri ve yönetimi hususları çerçevesinde yapılmış, bölgedeki uluslararası kurumların yönettiği verisetleri araştırılmış ve derlenmiştir. Tez çalışması Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ölçeğinde yapılan araştırmaların bulgularını da kapsamaktadır. Bu araştırmalar ülke balıkçılarıyla yapılan anket çalışması, balıkçı barınaklarında yapılan sörveyler ve balıkçılıkla ilgili kurumsal verilerin değerlendirmelerini içermektedir. Anket çalışması, örnek bir analiz sunmak amacıyla, tekne boy sınıflarına göre değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma ülke balıkçılığı üzerine önemli bulgularla sonuçlanmıştır. Balıkçılığın tamamen kıyı balıkçılığı olarak icra edildiği ülkede çok-gereçli, çok hedefli olan balıkçılık, kıyıya oldukça yakın alanlarda yapılmaktadır. Filo, tekne boyu ve kapasitesi oldukça küçük teknelerden oluşmakta, uluslararası sularda avlanma yeteneğinden uzaktır. Balıkçılar ise, sosyo-ekonomik değerlendirmeler sonucunda yarı-profesyonel olarak tanımlanabilmektedir. Ülkede, balıkçılık iç ve dış ticaret hacmi, bir ada ülkesi olarak az ve rekabet gücü zayıftır. Yapılan çalışma sonucunda, KKTC için veri toplama ve değerlendirmede sorumlu bir organizasyon yapılanması önerilmiştir. Bu kurumsal yapılanmanın oluşturulmasında, veriden işleve ve işlevden de kurumsal organizasyona geçilerek, orjinal bir yaklaşım uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fisheries is one of the most dynamic, complex and hard-to manage sectors in the world. The situation is valid for the Mediterranean Basin. Fisheries, being a common resource, is a value and managerial problem for the nations of the region. The thesis aimed to evaluate data management, institutional initiatives and organizations in this sector. For this reason, fisheries management, particularly data management issues in the Mediterranean handled by the General Fisheries Commission for the Mediterranean and the European Union were focused. The Northern Cyprus is the case area for the thesis. A questionnaire survey was performed by the fishermen to determine the characteristics of the sector. Additionally, field measurements were made in the fishermen ports in order to obtain structural properties of the ports. A segmented analysis was applied to the questionnaire, to present a good example of fisheries data analysis. The research had important results about the fisheries in the region. Multi-gear, multi-species artisanal fisheries is performed in the coastal zones by a fleet of low capacity. Fishermen can also be defined as semi-professionals, regarding to the results obtained. Both internal and overseas fisheries commerce are low for an island nation. Depending on the results of the research, an institutional re-organization was recommended. An original methodology was applied in the thesis, with a flow from data to function and from function to organization structure.