Totalitarizmin eleştirisi ve Victor Serge
The critique of totalitarianism and Victor Serge
- Tez No: 331967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR MELEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Totalitarizmin Eleştirisi ve Victor Serge başlıklı bu tezde totaliter devletin özellikleri eleştirel bağlamda ele alınmış ve Rus asıllı Frankofon yazar Victor Serge?in (1890-1947) yapıtları aracılığıyla incelenmiştir. Mülteci bir ailenin çocuğu olan devrimci yazar Victor Serge, romanlarında totaliter baskı altında yaşayan bireylerin hayata bakış açılarını dokunaklı bir biçimde ortaya koyar. İlk romanı Les Hommes dans la prison?da (İçerdekiler, 1930), yazar devrimci ruhun doğuşundan ve mücadeleci fikirlerin gelişmesinden söz eder. Ville conquise?de (Fethedilen Şehir, 1932) ise devrimin temelleri, ideolojisi ve kurulmak istenen yeni sosyalist düzen hakkında bilgi verir. S?il est minuit dans le siècle?de ( Yüzyılın Karanlığı, 1939) sosyalist düzenin totalitarizme dönüşme sürecini ve bu durumun yarattığı olumsuz sonuçları sorgular. L?Affaire Toulaev?de (Kirov?un Öldürülmesi (1937-38 Yargılamaları), 1949) totaliter rejimin terör politikasını eleştirir ve SSCB?yi diktatör Stalin?in yönetimi altında bulunan bir ülke olarak tanımlar. Les années sans pardon (Affedilemeyen Yıllar, 1971) yazarın ölümünden sonra yayımlanan romandır ve II. Dünya Savaşı zamanında yaşanan olaylar hakkında genel bir bakış açısı sunuyor. Bu çalışma sırasında totaliter devletin insan haklarını ihmal ve ihlal ettiği, düşünce özgürlüğüne fırsat tanımadığı, demokrasiyi yok saydığı ortaya somut olarak çıkmıştır. Totaliter rejim ekonominin, sanayinin bütün sektörlerini kontrol etmek, uyguladığı politikayı halkına zorla dayatmak ister. Bu tanıma göre totalitarizm diktatörlüktür. Serge yapıtlarında komünizmin baskıcı politikalarını eleştirmiş ve bireylerin özgür yaşama hakkını savunmuştur. Ütopik düşüncelerle donatılan totaliter rejimin ideolojisi hakkında yorumlar yapmış ve toplumu totalitarizme karşı mücadele etmeye teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled The Critique of Totalitarianism and Victor Serge examines the critical aspects of properties of totalitarian state through the work of Victor Serge (1890-1947), Francophone writer of Russian origin. The son of refugees family, the revolutionary writer Victor Serge, in his novels exposes, the perceptions of life under totalitarian oppression. In his novel Les Hommes dans la prison (1930), Serge narrates about the birth an the development of the revolutionary spirit. Ville conquise (1932) tells about the causes for revolution, its ideology and gives information about the establishment of new socialist order. The novel S'il est minuit dans le siècle (1939) focuses on the transformation of socialist system into a totalitarian state and emphasizes the negative consequences of totalitarianism. L?Affaire Toulaev (1949) criticizes the policy of terror and defines USSR as a country of Stalin?s dictatorship. Les années sans pardon is a posthumous novel and presents an overview of events during the Second World War.During this study it has been confirmed that totalitarian state does not recognize opportunity for freedom of expression, that it neglects and violates human rights and ignores democracy. Totalitarian regimes want to control all sectors of economy and impose their severe policy to their people. According to this definition, we can say that totalitarianism is a kind of dictatorship.Serge criticises the oppressive policies of communism and argues for the human rights. He accentuates the utopian manner of the totalitarian regime and he encourages the community to fight against totalitarianism.