XIX. yüzyıl Japonya'sında siyasi düşünce: Shinron ve Bunmeiron no Gairyaku eserlerinde ideoloji
Political thought in Japan in XIX. century: The ideology in the Shinron? and Bunmeiron no Gairyaku works
- Tez No: 331966
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MERTHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, Meiji Dönemi öncesinde ortaya çıkan iki farklı ideoloji olan Mitogaku ve Y?gaku düşünürlerinden Aizawa Seishisai ve Fukuzawa Yukichi?nin temel düşünce yapıları, Shinron ve Bunmeiron no Gairyaku eserleri üzerinden ele alınmıştır. Yabancı düşmanı, imparator yanlısı ve gelenekselci ilkelere sahip olan Mitogaku ideolojisinin öne çıkan isimlerinden olan Aizawa Seishisaı?ın esasında Batı ilminin öneminin farkında olduğu ve bağımsızlık için dönemin şartlarına uygun daha yenilikçi politika ve uygulamaların benimsenmesi gerektiğini düşündüğü açığa kavuşturulmuştur. Diğer taraftan, Batı taraftarı, modernist, eşitlik ve özgürlük ilkelerini benimseyen Y?gaku ideologu Fukuzawa Yukichi?nin ise ülke bağımsızlığı için gerekirse bu ilkelerden vazgeçilerek eski ahlak geleneklerine dönülmesini savunduğu ve imparator yanlısı bir tutum sergilediği ortaya konulmuştur.Ayrıca iki ideologun düşüncelerinin Meiji restorasyonun altyapısının hazırlanmasına ne şekilde katkı sağladığı ve dönemin siyaseti üzerindeki etki ve yansımaları ele alınarak, Japonya?nın çağdaş dünyaya adım atarak Batılı devletlerle rekabet edebilir seviyeye ulaşmasının tarihinin Meiji Dönemi?nden daha eskilere dayandığı açığa çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic thoughts of Aizawa Sesihisai and Fukuzawa Yukichi who are the ideologists of two different philosophy, i.e. Mitogaku and Y?gaku, that emerged in pre-Meiji period are addressed regarding ?Shinron? and ?Bunmeiron no Gairyaku? works.It is clarified in this study that, Aizawa Seishi, one of the leading philosphers of Mitogaku ideology, is actually aware of the importance of western enlightment and he considered the necessity of adoption of modernist politics and implementations even if he is known as a traditionalist, supporter of the Emperor and a xenophobe. On the other hand, it is realized that Fukuzawa Yukichi, one of Y?gaku ideologist, supports the pro-emperor ideology and offeres to return traditional moral principles in case of a danger of loosing the independence, even if he is known as a pro-western, reformist, liberal and egalitarian. By investigating these two ideologists impacts on the development phase of Meiji Restoration and the politicts of the period, this study also reveals that the history of Japan?s modernization and becoming a competitor among the developed western countries started before Meiji Period.