Uluslararası mal satımlarına ilişkin Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) uyarınca malların sözleşmeye uygunluğu
Conformity of goods according to United Nations Convention on contracts for the international sales of goods (CISG)
  1. Tez No: 331973
  2. Yazar: EREN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KIRCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Uluslararası Mal Satım Sözleşmelerine İlişkin Birleşmiş Milletler Antlaşması(CISG), 1980 yılında Viyana?da toplanan konferansta kabul edilmiş ve 1.1.1988 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Türkiye ise bu sözleşmeye 1.8.2011 tarihinde taraf olmuştur.CISG, özel hukukun yeknesaklaştırılması ve ortak bir düzene geçilmesi yönündeki çalışmaların en önemli yapıtaşlarından biri olarak gösterilmektedir. Yüzyıllardır süregelen Anglo-Sakson Hukuku ve Kara Avrupası Hukuku ayrımını ve bu ayrımdan kaynaklanan problemleri giderme çabası, CISG?nin hazırlanmasındaki temel motivasyon olarak gösterilmektedir.CISG, işyerleri farklı ülkelerde olan satıcı ve alıcıların yaptıkları satım işlemlerinde uygulanacak genel hükümleri düzenlemektedir. Tarafların tacir olması, vatandaşlıkları gibi unsurlar CISG açısından önem arz etmemektedir. Antlaşma yalnızca satım sözleşmeleri açısından uygulama alanı bulacaktır.CISG, malların sözleşmeye uygunluğuna ilişkin prensipleri ve ifa engelleri sistemini oluştururken de yeknesaklığa önem vermiştir. Farklı hukuk sistemlerinde çeşitli isimler verilen ve birbirinden ayrı hükümlere tabi tutulan sözleşmeye aykırılık halleri tek bir çatı altında toplanmıştır. Yaptırımlar da benzer şekilde sözleşmeye aykırılığın türlerine göre değil, aykırılığın ağırlığına göre belirlenmektedir.Tarafların ihlal sebebiyle sahip olduğu haklar ise birçok hukuk düzeni ile benzer nitelikler arz etmektedir. Ancak özellikle kusursuz sorumluluk esasına dayanan tazminat talebi ve semenin tenzili hakları, CISG açısından birincil tercihler olarak görülebilecektir.Yukarıda da belirtilen sebeplerle çalışmanın ilk bölümünde genel olarak CISG?ın uygulama alanı konusunda bilgi verilmiştir. İkinci bölümde malların sözleşmeye uygunluğunun belirlenmesi yöntemleri ve çeşitli şekli şartlar üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise sözleşmeye aykırı davranılmış olması durumunda alıcının sahip olduğu haklar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
United Nations Convention on International Sales of Goods, accepted in the conference held in 1980 and entered into force in 1.1.1988 with sufficent number of countries?s participation. For Turkey, since 1.8.2011, CISG has been in effect as a binding source of law.The CISG has been shown to be one of the most important milestones of harmonization of private law and progression to the common law order. The effort to eliminate the distinction between the common law - the case law and problems arising from this distinction, is one of the main motivations for preparing the CISG. Therefore, the commission which drafted the CISG, prefered to stay, similar distance from these two law systems.The CISG applies to contracts of sale of goods between parties whose places of business are in different States. Unless the parties agrees otherwise, CISG applies automatically as a binding source. The CISG regarded harmonization and uniformity to be important when forming the principles of conformity of goods. It aggregates the breaches of contracts were differently named and have been subjected to different articles in different law systems in one article. Either enforcements are defined with the fundamentality of breach.The rights of parties because of breaches of contracts are similar to many law systems, but especially the right to avoid the contract seems to be a secondary choice in CISG. The claim of damage which endures from principle of the non-fault liability and the claim for reducement of price is the first choice of CISG.