Milletlerarası mal satımına ilişkin sözleşmeler hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) kapsamında sözleşmenin esaslı ihlali
Fundamental breach of contract under the United Nations Convention on contracts for the international sale of goods (CISG)
- Tez No: 744856
 - Danışmanlar: DR. EKİN HACIBEKİROĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 458
Özet
Bu doktora tezinde, Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın (CISG) 25. maddesi uyarınca“Esaslı İhlal”kavramı inceleme konusu yapılmıştır. Bu çalışmada, esaslı ihlal doktrini ve örnek yargı kararları doğrultusunda, esaslı ihlalin CISG ifa engelleri sistemindeki merkezi rolü ortaya konulmuştur. Nitekim esaslı ihlalin varlığı halinde sözleşmeden dönme ve malın yenisi ile değişimi gibi ağır hukuki sonuçlar doğuran hukuki yaptırımlara başvurunun önü açıldığından, esaslı ve esaslı olmayan ihlal ayrımının ortaya konulması kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle çalışmamızla asıl amaçlanan; Türk Borçlar Hukuku'na yeni olan esaslı ihlal kavramını anlaşılır kılmaktır. Bu kapsamda, öncelikle CISG ifa engelleri sisteminin temel prensipleri ve esaslı ihlalin bu sistem içerisindeki konumu, esaslı ihlal kavramının tarihsel gelişimi ve esaslı ihlalin şartları incelenmiş ardından tipik sözleşme ihlallerinde esaslı ihlalin görünüm biçimlerine yer verilerek doktrinde ve yargı kararlarında kullanılan kriterlere göre yapılan değerlendirmelere yer verilmiştir. Ayrıca her ilgili bölümde esaslı ihlalin Türk Hukukundaki yansımalarına yer verilerek her iki sistem genel olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, esaslı ihlal kavramı esnek bir yapıda düzenlendiğinden, esaslı ihlalin varlığını ve buna göre uygulanacak hukuki yaptırımları belirleyen tek bir soyut kural bulunmamaktadır. Bu nedenle esaslı ihlal değerlendirmesinin her somut olay bazında yapılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this doctoral thesis, the concept of“fundamental breach”is examined pursuant to Article 25 of the United Nations Convention for the International Sale of Goods (CISG). This study introduces the doctrine of“fundamental breach”which plays a key role in the CISG remedial system. As a matter of fact, the distinction between a“fundamental”and a“non-fundamental”breach becomes crucially important since certain remedies such as avoidance of contract and the claim for substitute goods are only available in cases of a“fundamental”breach. Therefore, the main aim of this study is to introduce the notion of the fundamental breach as it is already a new concept for the Turkish Law of Obligations. For this purpose, the study not only examines the key role of the term in CISG remedial system, historical background, the doctrine and the criteria of CISG Art 25 but it also investigates the existence of the fundamental breach in case of typical breaches according to criterias proposed by both scholarly writings and case law have been studied by examination of judicial precedents. Futhermore, in each chapter, the reflection of the term of fundamental breach into Turkish law has been interrogated, with a general comparison of the remedial systems of the CISG and Turkish law of Obligations. In conclusion, there is no single abstract rule that governs the fundamentality of the breach under the CISG as fundamental breach has a flexible concept to determine the legal remedies. For this reason, it is important to determine the existence of fundamental breach on a case by case basis.