Astrolojinin bilimsellik ölçütleri açısından yeniden değerlendirilmesi ve önemi üzerine
On the reassesment of astrology and it's importance in terms of demarcation criteria
- Tez No: 908577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİLGEHAN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Astroloji; tıpkı meteoroloji ve ekonomi gibi istatistiksel bilgiye dayalı olduğu için bilim dünyasında kendine yer edinmek isterken, bilimsel çevrelerin ise astrolojiye karşı olan tutumu net bir şekilde onu reddetmek üzerinedir. Bu çalışma, bu iki alan arasında köprü görevi görmek amacıyla yapılmıştır. Birinci bölümde; astrolojinin tarihçesi ve bilimle olan ilişkisi incelenmiştir. Bu bölümde; astrolojinin ne olduğu, tarih içerisinde ilk olarak ne amaçla kullanıldığı, bilimle olan etkileşimi ve bilimden kopuş noktaları tespit edilmiş ve bilim ile astrolojinin kopuş zamanları;mitos'tan logos'a geçiş ve daha sonra da teleskopun keşfiyle başlayan süreç olarak değerlendirilmiştir. İkisinde de ortak unsur olarak ''metod farklılığı'' göze çarpmaktadır. İkinci bölümde ise; ''sözdebilim'' olarak astroloji değerlendirilmiştir. Sözde bilim olarak adlandırılmasının sebepleri ve bilimsellikten ayrıldığı varsayılan özellikleri bilim felsefesi açısından değerlendirilmiştir. Ardından genel kabul görmüş bilim felsefecilerinin (mantıkçı pozitivistler, Popper ve Kuhn) bu konudaki yaklaşımları incelenmiş ve aslında bu durumun onların, astrolojinin gerçek işleyişini bilmemesinden kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise ''bilimsel bir astroloji sınaması''nın mümkün olduğu gösterilmiş ve ikinci bölümde sözü edilen konulara ''gerçek astroloji'' ekseninden bakılarak potansiyel çözüm yöntemleri üzerinde durulmuştur. Bütün bunları içeren bu çalışmanın asıl amacı; astrolojinin bilim olduğunu kanıtlamaya çalışmak değil, bilimsel olarak sınanabilmesi için uygun olduğunun ispatlanması ve bu ispatın tutarlılığı için sınırlarının yeniden çizilmesidir. Böylelikle astrolojiye karşı ön yargılı yaklaşım tespit edilip, gerçek bilimsel çalışmaların önü açılacaktır.
Özet (Çeviri)
Although astrology seeks to establish itself with in the scientific community due to its reliance on statistical data, similar to meteorology and economics, the scientific community's stance on astrology is unequivocally dismissive. Therefore, this study aims to bridge the gap between these two domains. The first section examines the history of astrology and its relationship with science. This section discusses what astrology is, its early uses throughout history, its interaction with science and the points of divergence from science. The transition from mythos to logos and the subsequent process beginning with the discovery of the telescope are identified as criticalpoints of separation betweens cience and astrology. The“methodological difference”is a common factor in both fields. The second section evaluates astrology as a 'pseudoscience'. It explores the reasons for its classification as such and its deviations from scientific rigor from the perspective of the philosophy of science. The approaches of widely accepted philosophers of science (logical positivists, Popper and Kuhn) are reviewed, and it is identified that the issues stem from their lack of knowledge about the actual workings of astrology. The third section demonstrates the possibility of a 'scientific test of astrology' and discusses potential solutions to the issues raised in the second section from the perspective of 'true astrology'. The primary aim of this study is not to prove that astrology is a science but to establish that it can be subjected to scientific testing and to redefine its boundaries to ensure the consistency of this proof.