Adil yargılanma hakkı ve ifade özgürlüğü çerçevesinde adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu
Attempt to influence a fair trial in the scope of right to a fair trial and freedom of expression
  1. Tez No: 331986
  2. Yazar: ONUR CAN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada Türk Ceza Kanunu?nda düzenlenen adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu insan hakları hukuku ve ceza hukuku yönünden incelenmektedir.Birinci bölümde İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararları ışığında adil yargılanma hakkı ve ifade özgürlüğü incelenmektedir. İlk olarak adil yargılanma hakkı ve unsurları açıklanmaktadır. Ardından ifade özgürlüğünün tanımı, unsurları ve sınırlama sebepleri tartışılmaktadır. Son olarak ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı bakımından değerlendirilmektedir.İkinci bölümde adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu ceza hukuku boyutunda incelenmektedir. Öncelikle tarihsel süreç ile kavramlara ilişkin açıklamalar yapılmaktadır. Daha sonra suçun hukuki konusu, faili ve mağduru açıklanmaktadır. Bunu takiben, suçun maddi ve manevi unsuru incelenmekte, suç bakımından özellik gösteren bazı hukuka uygunluk nedenlerine yer verilmektedir. Ardından suçun ortaya çıkış biçimleri incelenmektedir. Son olarak Türk Ceza Kanunu?ndaki benzer suçlarla karşılaştırmayla çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, attempt to influence a fair trial, enacted by Turkish Criminal Code, will be examined in respect of human rights and criminal law.Under first chapter, right to a fair trial and freedom of expression are examined in the light of the decisions of European Court Of Human Rights. Initially, right to a fair trial and its elements are explained. Then, the definition and elements of freedom of expression and reasons to limit the freedom are discussed. Finally, freedom of expression is evaluated in terms of right to a fair trial.Under second chapter, attempt to influence a fair trial is examined in terms of criminal law. First, explanations concerning historical process and terms are given. Later, actus reus and mens rea and altogether elements of the crime will be evaluated. Finally, the study is completed with a comparison with similar offences.