Diyanet İşleri Başkanlığının 2000 yılından itibaren kadın ve aileye yönelik süreli ve basılı yayınlarının analizi
An analysis of periodical and printed publications about women and familiy of Diyanet İşleri Başkanliği since 2000.
  1. Tez No: 331985
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
?Diyanet İşleri Başkanlığının 2000 Yılından İtibaren Kadın ve Aileye Yönelik Süreli ve Basılı Yayınlarının İncelenmesi? isimli bu tez, cinsiyet eşitliğini sağlamakla sorumlu bir devlet kurumu olarak Başkanlığın kadına yönelik yayınlarını toplumsal cinsiyet analizini kullanarak inceliyor. Diğer birçok dinler gibi, İslam da kadın ve erkeğin farklı olduğunu savunur. Bu farka göre, cinsler için ayrı ayrı bir dizi rol ve anlam üretir. Buna bağlı olarak bu çalışma, bu ülkede resmi dini söylemin erillik ve dişilliği üretmedeki rolünü ve ayrıca bunun yanında yayınlardaki değişen olumlu ifade ve yaklaşımları da açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla yayınlardaki ikilemlere işaret etmeyi amaçlamaktadır. Bu tez, söz konusu hedefi, kadının ailede, evlilikte ele alınışına, miras, şahitlik, eğitim ve çalışma hakkı, annelik konularına bakarak açıklamaktadır. Ayrıca bu tez, dinin çağdaşlaşma girişimlerinde kadınların günümüz ihtiyaç ve isteklerinin ne derece desteklediğinin de detaylı bir analizini sunmaktadır. Çünkü başarılı bir eşitlik süreci, bu ülkede dini etkisini de göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis with the name of ?An Analysis of Periodical and Printed Publications About Women and Family of Diyanet İşleri Başkanlığı Since 2000?, by using gender perspective, takes a look at publications about women and family of Diyanet İşleri Başkanlığı, supposed to sustain gender equity as one of the government agency. As many other religions, Islam defends the differences between men and women. And it produces so many roles and meanings which are compatible with these differences for them. As a result of this, this study aims to reveal the role of religion discourse in producing 'masculinity' and 'feminity'. On the other hand it also aims to reveal positive language and constructive approaches used in these publications. So, it aims to point the dilemmas of the articles. The thesis explores this purpose, looking at inheritance, marriage, working, testimony, motherhood and education. Moreover, the thesis presents a detailed analysis of the extend to which women?s needs and wills is encourged by religion in this country during the period of modernization. Because, building gender equality must take account of religion