İ.Ö. I.yüzyılın 2. yarısında Roma siyasi yaşamında propaganda
Propaganda in Roman political life in the 2nd half of 1st century bc
  1. Tez No: 331987
  2. Yazar: RABİA KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZAKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Siyasal Bilimler, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, Political Science, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tezin amacı, Appianos, Dio Cassius, Suetonius ve Plutarkhos'un aktardıkları olaylar uyarınca İ.Ö. I. yüzyılın 2. yarısında Roma siyasi yaşamında etkin olan Caesar, Pompeius, Augustus ve Antonius'un kendilerinin yürüttükleri ve kendilerine karşı yürütülmüş propaganda çalışmalarını incelemektir. Bu çalışmayla söz konusu dönemde propagandanın günümüzdeki varlığına yakın bir biçimde uygulandığını ortaya çıkarmak ve çağdaş sınıflandırmalar uyarınca nitelik bakımından düzenli bir sınıflandırma yapılabileceği olasılığını göstermek hedeflenmiştir. İki bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, öncelikle“propaganda”sözcüğü etimolojik olarak incelenmiş; ardından çağdaş yazarların tanımları ve propaganda türlerinin ve yöntemlerinin sınıflandırmaları, genellikle Eskiçağ'dan örnekler verilerek aktarılmıştır. İkinci bölümde ise siyasi çekişmelerin ve iç savaşların, bu yüzden de siyasi propagandanın yoğun olduğu İ.Ö. I. yüzyılın 2. yarısında Roma'da yürütülen söze dayalı propaganda çalışmaları Caesar, Pompeius, Augustus ve Antonius başlıkları altında, çağdaş propaganda türleri sınıflandırmaları ışığında beş ana, on iki alt türe ayrılarak incelenmiştir. Sonuç olarak söz konusu dönemde yürütülen propaganda çalışmaları, belirli bir düzen içinde ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze propaganda studies performed by and against Caesar, Pompey, Augustus and Antony, who are active in Roman political life in the 2nd half of 1st century BC, in accordance with events conveyed by Appian, Dio Cassius, Suetonius and Plutarch. The aim of this analysis is to find out propaganda was exercised similar to contemporary existence of itself on the period and to demonstrate the possibility of a systematic categorization in terms of qualification and in accordance with modern categorizations. In the first part of the study consisted of two parts, the word“propaganda”is examined etymologically; afterwards modern writers' descriptions and categorization of propaganda types and techniques are conveyed by being given examples from Prehistoric Period. In the second part under the titles of Caesar, Pompey, Augustus and Antony, propaganda studies based on speeches, which were performed in the 2nd half of 1st B.C in Rome, when the political conflicts and the civil wars, hence the use of political propaganda were intensive, in the light of modern writer's categorization of propaganda types are examined by being divided into five basic, twelve subcategories. As a result, propaganda studies performed in the foregoing period are brought to attention in a certain system.