Türkiye doğal gaz tüketim tahmini
Türkiye doğal gaz tüketim tahmini
- Tez No: 331996
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Doğal gaz, diğer gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemiz ekonomisinin en önemli girdilerinden olup aynı zamanda hane halkının ısınma ihtiyacını karşılayan temel enerji kaynağıdır. Ülkemizde enerji arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi amacıyla ithal edilmeye başlanan doğal gazın yıllık tüketimi 50 milyar metreküp seviyelerine yaklaşmış ve Türkiye birincil enerji kaynakları pastasındaki en büyük paya sahip hale gelmiştir. Doğal gazın, sanayi sektörünün en önemli enerji girdisi olması, ulusal elektrik üretiminin yaklaşık yarısının kaynağını teşkil etmesi, ısınma ihtiyacını karşılayan temel yakıt olması gibi gerçekleri arkasına alarak son yıllarda hızla artan önemini perçinlemesi ve dünya genelindeki artışa da paralel olarak ülkemizdeki doğal gaz tüketiminin daha da ileri seviyelere gideceği beklenmektedir. Bu noktada, gerek makroekonomik düzeyde yapılacak planlamalara esas teşkil etmesi gerekse arz güvenliğinin sağlanması hususlarında ülkemizin gelecek yıllardaki doğal gaz tüketiminin doğru şekilde tahmin edilebilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, enerji kaynağı olarak doğal gazın, dünya ve Türkiye piyasalarındaki yeri, birincil enerji kaynakları içindeki payı, rezerv, üretim ve tüketim değerleri incelenmiş, literatürdeki talep tahmin yöntemleri araştırılmış ve Durağan Olmayan Doğrusal Stokastik Model (ARIMA Modeli) kullanılarak Türkiye? nin gelecek yıllardaki doğal gaz tüketimi tahmin edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Natural gas is one of the most important inputs of Turkish economy, just as the other developed and developing economies in the world. After the initial imports on the purpose of supply source diversification with insignificant amounts, the annual consumption of natural gas converges almost 50 billion cubic meters and becomes the leading primary energy resource of Turkey. With the backing facts of being the most important input of the industry sector, the resource of almost half of the national electricity generation and the main fuel meeting the household heating, it is expected that natural gas is going to strengthen its importance and its consumption will continue to increase in our country, like in the world.At this point, the successful forecasting of natural gas consumption is a big deal on the purpose of both constituting the basis of the macroeconomical projections and providing the supply security. In this study, the place of natural gas in the national and global markets, the share of it in the primary energy resources, reserves, production and consumption data are examined, the forecasting methods in the literature are looked into and then, the natural gas consumption of Turkey is forecasted with using Autoregressive Integrating Moving Average (ARIMA) method.