Mu'tezile kelam sisteminde ahlakın teolojik temelleri kadı Abdulcebbar örneği
The foundation of the teolojical morals according to mutezila scholl of kelam systems, a sample of just Al-Qadı Abd Al-Jabbar
- Tez No: 332003
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İslam düşünce tarihinde ?teolojik ahlak? hakkında ciddi bir edebiyat oluşturan önemli ekollerden biri, şüphesiz Mu?teziledir. Mu?tezile, düşünce tarihinde en tartışmalı konular olarak kabul edilen kader, irade, adalet, özgürlük, sorumluluk (teklif), iyilik, kötülük gibi ahlakın temel sorunlarını akılcı bir bakış açısıyla irdelemiştir. Abdulcebbar, Kelâm?da akılcı ve rasyonel çevre olarak bilinen Mutezile?nin son dönem kelamcıları arasında yer alır. Bu çalısma, onun ahlak anlayışını ve bu anlayışın teolojik temellerini iki bölümde ele almaktadır.Birinci bölümde bilgi sorunu ele alınmıştır. Orada ahlakın tanımı, mahiyeti, çeşitleri ve kaynakları gibi klasik epistemolojik ve ontolojik çerçeve ortaya konmuş, Abdulcebbar?ın nazarî (rasyonel) ahlak temellendirmesine yer verilmiştir.İkinci bölümde ise Abdulcebbar?ın şeriatı ve ahlakı nasıl temellendirdiği konusu ele alınmıştır. Orada ahlakî değerlerin kaynağı ve şeriat arasındaki ilişki balgamında husun-kubuh tartışması ele alınmıştır. Bu tartışmada Abdulcebbar, akla ve onun doğuştan getirdiği ahlakî bilgilere ve yönlere dayanmış, şeriatın buyruklarını bu Rasyonel bilgilere dayandırmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Abd al-Jabbar is one of the Mutazilite scholars known for their rational perspective.In the first chapter, the issue of ethic is dealt with. Here, having put forward the epistemological framework such as the definition of ethic, its nature and kinds, we examined the way he grounds rational (nazari) knowledge.Finally, Abd al-Jabbar?s understanfing of the shariah and ethics is discussed in Chapter II. This chapter also takes up the discussion of husn-qubh in connection with the sources of ethical values and the shariah. in his discussion of the matter, Abd al-Jabbar relies on reason and the knowledge of ethics that it produces naturally, and thus tries to base the commandments of the shariah on this rational knowledge