Quantification of thermoelectric energy scavenging opportunity in notebook computers
Dizüstü bilgisayarlarda termoelektrik enerji üretim olanağının sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 332046
  2. Yazar: REHA DENKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MUHTAROĞLU, DOÇ. DR. HALUK KÜLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü-Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, dizüstü bir bilgisayara eklenen termoelektrik kapsül vasıtasıyla enerji üretimi fırsatları deneysel olarak incelenmiştir. Isıl simulasyonlar için detaylı bir sonlu analiz modeli hazırlanmıştır. Bu modelden elde edilen sonuçlar daha sonra test sisteminden toplanan bulgularla bağdaştırılmıştır. Aynı zamanda ticari bir termoelektrik mikro kapsülü deneysel olarak karakterize edilmiş ve bu kapsül ile sistemin hangi koşullarda azami güç üretimi için elverişli olacağı sayısal olarak analiz edilmiştir. Akabinde, dizüstü bilgisayar içerisinde thermoelektrik kapsül için uygun olabilecek ?sıcak noktalar? belirlenmiştir. Bu noktaların belirlenmesi esnasında ısıl ölçümler sürekli göz önünde tutulmuş ve sistemin aşırı ısınmasına veya performans kaybına sebep olmayacak noktaların seçilmesi özellikle dikkate alınmıştır. Önceki aşamalarda yapılan tahminlerin doğrulanması için çalışır durumdaki test sistemine termoelektrik kapsüller eklenmiştir. Mikroişlemci yüksek iş yüküyle çalışırken, ısı boruları civarındaki termoelektrik güç üretim yoğunluğu 1.26 mW/cm3 olarak ölçülmüştür. Üretilen güç miktarı, mikroişlemci faaliyeti ve kullanılan ısıl alan miktarı ile orantılı miktarda hareket etmektedir. Dizüstü bilgisayarlarda termoelektrik enerji üretimi uygulanabilirliği bu tezde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thermoelectric (TE) module integration into a notebook computer is experimentally investigated in this thesis for its energy harvesting opportunities. A detailed Finite Element (FE) model was constructed first for thermal simulations. The model outputs were then correlated with the thermal validation results of the selected system. In parallel, a commercial TE micro-module was experimentally characterized to quantify maximum power generation opportunity from the combined system and component data set. Next, suitable ?warm spots? were identified within the mobile computer to extract TE power with minimum or no notable impact to system performance, as measured by thermal changes in the system, in order to avoid unacceptable performance degradation. The prediction was validated by integrating a TE micro-module to the mobile system under test. Measured TE power generation power density in the vicinity of the heat pipe was around 1.26 mW/cm3 with high CPU load. The generated power scales down with lower CPU activity, and scales up in proportion to the utilized opportunistic space within the system. The technical feasibility of TE energy harvesting in mobile computers was hence experimentally shown for the first time in this thesis.