Termoelektrik jeneratörün elektriksel, termoelektriksel ve ısıl parametrelerinin incelenmesi için bilgisayarlı bir veri edinim ve test sisteminin gerçekleştirilmesi
A data acquisition and test system for investigation of electrical, thermoelectric and heat parameters of thermoelectric generator
- Tez No: 332047
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT AHISKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, termoelektrik jeneratörün (TEJ) elektriksel, termoelektriksel ve ısıl parametrelerinin incelenmesi için programlanabilir mantık denetleyiciyle (PLC) haberleşebilen yeni bir bilgisayarlı veri edinim ve test sistemi (TEG?PAS) gerçekleştirilmiştir. Matlab/Simulink benzetim programıyla termoelektrik modülün (TEM) TEJ olarak kullanılması için, matematiksel modelinin benzetimi yapılmış ve değişik sıcaklık farkları için benzetim sonuçları prototip TEJ modelinde TEG?PAS'dan alınan sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Benzetim ve prototip uygulama sonuçlarının ışığı altında, TEG?PAS'ın üzerinde deneneceği ticari yeni bir portatif TEJ sistemi kurulmuştur. Bu TEJ'in tüm parametreleri TEG?PAS yardımıyla analiz edilmiştir. Ticari olarak üretilen bu TEJ ve bir ticari güneş paneli (PV) ile elde edilen enerji miktarına göre, kapladıkları alanlar açısından karşılaştırılmış, TEJ aynı güç üretimine karşılık PV'den dokuz kat daha az yer kaplamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new computerized data acquisition and test system (TEG?PAS) communicating with programmable logic controller (PLC) for investigation of electrical, thermoelectric and heat parameters of thermoelectric generator (TEG) has been carried out. To employ the thermoelectric module (TEM) as TEG by Matlab/Simulink simulation program, the simulation of TEG mathematical model has been performed. These results have been compared to the prototype TEG results obtained from the TEG?PAS for different temperatures ranges. According to the results of simulation and prototyping, a new commercial portative TEG trying on the TEG?PAS has been established. All parameters of the TEG have been analysed by the TEG?PAS. Also, the new commercial TEG has been compared to a commercial solar panel (PV) in terms of the energy production and the occupied area and the TEG has occupied nine times less space than PV.