Resim ve mekan: Salvador Dali çalışmaları üzerine bir inceleme
Painting and space: an investigation on Salvador Dali's works
  1. Tez No: 332104
  2. Yazar: SARA FATHALİZADEH ALAMDARİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASU BEŞGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Her sanat yapıtı, sanatçısının yaratıcı hayal gücünün bir ürünüdür. Sanatçı öznel bir yaşantıyı yine kendisine özel bir bakış açısı ve yaşam deneyimleri ile yoğurarak sanatsal araçlar yoluyla kalıcı olarak kavranılabilen bir gerçeklik haline getirir.Görsel bir sanat olarak resimde, nesne ve mekan ele alındığında, kütle-boşluk kavramları ortaya çıkar. Ressam boşluğu betimler, görünür kılar.Resim sanatının var oluşundan bu yana geçirdiği evreler boyunca, Dali resimleri resim sanatında ayrıcalıklı yerini korumuştur.Dali sanatında mekan kavramı; bir resmi oluşturan tüm elemanların içerisinde yaşam bulduğu alandır. Bir sanat eserinin oluşum sürecinde görsel elemanlar, belirli ilkeler çerçevesinde düzenlenerek, eserin mekansal yapısını kurgularlar. Bu örgütlenme, bir eserin sanatsal nitelik kazanması açısından zorunluluk ifade eder.Bu çalışmanın amacı, Dali resimlerinde önemli bir yeri olan mekan kavramına açıklık getirmek; önemini vurgulamaktır.Çalışma kapsamında, resim sanat tarihi içerisinde olan mekan kavramının değişimleri resim sanatındaki görsel elemanlar ve resimsel öğelerin evrimi ve Dali resimlerini etkileyen nesne ve mekanın kavram olarak açıklamaları ele alınmıştır.Bu konulara yanıt aranırken literatür taramasına ek olarak, konunun çözümlenmesinde yardımcı olacak sanatçının resimleri de mekan kurgusu açısından analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every piece of art work is the result of the artists? inner imagination. An artist with the means of artistic tools brings permanent, visually comprehensible reality to an exceptional form of existence (life) blending it together with his or her unique perspective and life experiences. Within the art of painting when we take object and space into consideration, the concept of blank appears. The artist depicts the blank and makes it visually comprehendible.In order to this issue and to help solve them, referred artist paintings were analyzed through the setting up of f space within his work in addition to these studies they were also practiced out.Through all the phases Dali`s painting has passed since the early existence of the art of painting until our very day, Dali`s painting has managed to preserve its privileged place. The aim of this study is to make it clear how important the concept of space is in the painting and to emphasize its importance.Through all the phases the principles affecting the Dali s work is, perception of space, In the history of the art of painting types of changes in the concept of space, and artistic principles or visually influencing elements which determine space in a painting.