Hıdırnebi (Trabzon) Pelodytes cucasicus Boulenger, 1896 (Kafkas Kurbağası) Popülasyonunun Yaş Tayini ve Bazı Büyüme Parametrelerinin İncelenmesi
Age Determination and Some Growth Parameters of Pelodytes caucasicus Boulenger, 1896 (Caucasican Parsley Frog) Population From Hıdırnebi (Trabzon)
  1. Tez No: 332141
  2. Yazar: ŞADIMAN SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Hıdırnebi (Trabzon)?de yaşayan Pelodytes caucasicus türüne ait 59 (15 dişi, 44 erkek) bireyin yaş yapısı ve bazı büyüme parametreleri skeletokronoloji adı verilen yöntemle incelendi. Bireylerin yaşları, parmak kemiklerinden alınan kesitlerdeki yaş halkalarının (LAG) sayılmasıyla belirlendi. Hıdırnebi popülasyonunda vücut boyu dişilerde 41,62-50,24 mm, erkeklerde 44,34-56,93 mm arasında değişmekte olup, vücut ağırlığı ise dişilerde 6,92-10,55 g, erkeklerde 9,40-15,30 g arasında değişmektedir. Vücut uzunluğu ve ağırlığı bakımından her iki eşey arasında istatiksel olarak bir farklılık bulunamamıştır. Hem dişi bireylerde hem de erkek bireylerde vücut uzunluğu ile vücut ağırlığı arasında pozitif yönde önemli bir ilişki bulunmuştur. Popülasyondaki ortalama yaş 3,78 (maksimum 6, minumum 2) olarak tespit edilmiştir. Maksimum yaş dişilerde 5, erkeklerde ise 6 yaş olarak belirlenmiştir. Hem dişilerin hem de erkeklerin eşeysel olgunluğa 2-3 yaşlarında ulaştıkları tespit edilmiştir. Vücut boyu ile yaş arasında erkeklerde anlamlı bir ilişki bulunurken, dişilerde ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Dişi bireylerin falanj çapı değerleri 308-466 µm arasında değişirken, erkeklerde ise 372-608 µm arasında değişir. Kemik iliği boşluk değerleri ise tüm bireylerde 40-366 µm değişir ve ortalama 170,2 µm değere sahiptir. Bu oran dişi bireylerde 131,8 µm iken, erkek bireylerde ise 183,2 µm?dir. Hem dişi hem de erkek bireylerde vücut boyu ile falanj çapı arasında önemli bir ilişki bulunamamıştır. Yaş ile kemik iliği boşluğu arasında dişi bireyler arasında negatif yönde bir ilişki bulunurken, erkekler arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Age determination and some growth parameters of 59 (15 females, 44 males) individuals were studied in a population of Pelodytes caucasicus from Hıdırnebi, Trabzon by skeletochronology. Age was determined for individuals frogs by counting the number of line of arrested growth (LAG) in cross-sections taken from phalanges. In Hıdırnebi population, the body length was ranged from 41,62 to 50,24 mm in females and from 44,34 to 56,93 mm in males while body weight was ranged from 6,92 to 10,55 g in females and from 9,40 to 15,30 g in males. SVL and body weight were not different statistically between males and females. A significant positively correlation was found between SVL and body weight in both sexes. Maximum age was observed as 5 years in females and 6 years in males in the population. Age at sexual maturity in both males and females was 2-3 years. SVL in males was significantly correlated with age, but no significant correlation was obtained between SVL and age in females. The diameter of phalange was ranged fom 308 to 466 µm in females and from 372 to 608 µm in males. The medulla cavity was ranged from 40 to 366 µm and average rate was 170,2 µm in the population. This rate was found 131,8 µm in females and 183,2 µm in males. A relationship between SVL and diameter of phalange was not found within each sex. Age was not correlated with medulla cavity in males, but a negatively correlation was found with medulla cavity in females.