Dna dizi analiz cihazından kaynaklanan belirsizliklerin yapay zeka teknikleri kullanılarak ortadan kaldırılması
The elimination of uncertainties caused by dna sequencing device using artificial intelligence techniques
- Tez No: 332155
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ORDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Matematik, Genetics, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada moleküler biyoloji alanında uzman kişilerin bilgilerinden yararlanarak DNA analiz cihazının ürettiği hataları teşhis etmeye yardımcı olacak algoritmalar geliştirilmiş ve bilgisayar programları hazırlanmıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı?nda kullanılan ABI 310 DNA analizi cihazının düzgün aralıklı pikler üretememesi çalışmanın yapılma gereğidir. Ege Üniversitesi?nin bu birimi moleküler tıp araştırma alanında ulusal ve uluslararası platformda çok sayıda resmi ve özel kuruma hizmet vermektedir. Araştırmalarda kullanılan ABI 310 cihazı, kapiler elektroforeze dayalı DNA analizi cihazıdır. Bu cihazın ürettiği veriler işlenmiş ve bu verilerin güvenilirlikleri tespit edilmiştir. Ayrıca geliştirilen programın yapısına uygun yeni bir hizalama algoritması uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, algorithms and computer programs that will help diagnosing errors generated by DNA analysis device have been developed by of experts in the utilizing knowledge field of molecular biology. The reason why this study has been made is the fact that ABI 310 DNA analysis device used in Ege University, Faculty of Medicine, Department of Pediatrics fails to generate evenly-spaced peaks. This unit of Ege University serves a large number of national and international public and private institutionsin the field of molecular medicine research. ABI 310 device used in their studies is a DNA analysis device based on capillary electrophoresis. In this study, the data produced by the device has been processed and the verification process has been performed. In addition, a new alignment algorithm has been developed.