Çok amaçlı atama probleminin çözümü için genetik algoritma ile bir yaklaşım
An approach for solving multi objective assignment problem with genetic algorithm
  1. Tez No: 332157
  2. Yazar: HAYDAR KÜPELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında çok boyutlu atama probleminin çözümü için Genetik Algoritma yardımıyla ile bir yaklaşım geliştirilmiştir. Çok boyutlu atama problemi, işçi ? iş atama probleminde, hangi işçinin hangi grupla hangi işe atanabileceği sorusuna, genetik algoritma yardımı ile yanıt aranmıştır. Bilgisayar dilinde GA kullanılarak yazılan makro ile en iyi çözümlerin incelenmesi ve tavsiye edilen en iyi atamaların karşılaştırılması yapılmıştır. Daha sonra farklı mutasyon oranları ile program çalıştırılarak GA? nın performansı test edilmiş ve elde edilen en iyi sonuç belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an approach has developed with genetic algorithm to solve multi ? dimensional assignment problem. For the job ? worker assignment problem which is multi ? dimensional problem tried to be answered question of which worker could be assigned to which worker with the genetic algorithm. GA written using the computer language with macro analysis and advice on the best solutions, the best assignments were compared. Then the program executed with different mutation rates GA?s performance has been tested and the best results obtained and specified.