İletişim ağlarında karşılaşılan kombinatorik problemler üzerine
On the encountered combinatorial problems in communication networks
- Tez No: 332158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ORDİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde ağ tasarım problemleri telekomünikasyon, ulaştırma, dağıtım ve lojistik gibi bir çok alanda önem kazanmıştır ve bununla beraber yüksek kapasiteli hatlara ihtiyaç duyulmaktadır; iletişimin hızlı, güvenilir ve kesintisiz olması istenmektedir. Bu tezde iletişim ağlarının tasarlanmasında karşıya çıkan üç tür kombinatorik problem ele alınmıştır: 1.İletişim ağındaki bağlantılılığın güçlendirilmesi ile ilgili Gökkuşağı Tepe ve Gökkuşağı Ayrıt bağlantılılık problemlerinin matematiksel modelleri hazırlanmış, gökkuşağı tepe bağlantılılık sayısını hesaplamak için yeni bir sezgisel algoritma önerilmiştir. 2.Geniş Bant Kablosuz Erişiminin Tasarımında kullanılan Kareleme Problemlerinin sezgisel algoritmalar ile çözümlerinin değerlendirilmesinde yararlanabilecek bir teorem ispatlanmıştır. 3.Ulaştırma, Dağıtım, Lojistik gibi bir çok alanda kullanılan Gezgin Satıcı Problemi için üç yeni sezgisel algoritma önerilmiş, bu algoritmaların farklı hibritlerinden oluşan hipersezgisel ve parametreli yeni algoritmalar tasarlanmış ve C++ dilinde kodlanarak hesaplama denemeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Network design problems have become important in many areas such as telecommunications, transportation, delivery and logistics. At the present time, high capacity vehicles are needed; and a fast, reliable and uninterruptible communication is required. In this thesis, combinatorial problems which arise in design of communication networks have been studied: 1.Mathematical models of Rainbow Vertex and Rainbow Edge connectivity problems which are related to strengthening connectivity in communication networks have been made; and a new heuristic algorithm has been proposed to calculate the rainbow vertex connectivity number. 2.A theorem, which can be utilized for evaluating solutions of Squaring Problems with heuristic algorithms that are used in design of Broadband Wireless Access, has been proved. 3.Three new heuristic algorithms have been proposed for the Travelling Salesman Problem which is used in many areas such as Transportation, Delivery and Logistics. Furthermore, new hyper-heuristic and parametric algorithms which are composed of different hybrids of these algorithms have been designed and encoded in C++, then the computational experiments have been done.