Boya ligand afinite nanopolimerlerinin hazırlanması, karakterizasyonu ve alfa amilaz adsorpsiyonunda kullanılması
Preparation and characterization of dye ligand affinity nanopolymers and its usage for alpha amylase adsorption
  1. Tez No: 332168
  2. Yazar: YEŞİM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Afinite kromatografisi yüksek spesifiklikte moleküler tanımaya dayanan, makromoleküllerin tanınmasında, ayrılmasında ve saflaştırılmasında çok kullanılan bir yöntemdir. Enzimler, koenzimler, antikorlar, amino asitler, proteinler, nükleik asitler gibi çeşitli fonksiyonel moleküller, yeni sorbentlerin geliştirilmesinde afinite ligand olarak kullanılabilirler. Boya-ligand afinite kromatografisinde boya ligandlar, bazı protein ve enzimlerle etkileşebilir. Boya-ligandlar yaygın olarak bulunurlar, ucuzdurlar ve kolayca immobilize olabilirler. Ayrıca yüksek kapasiteye sahip olmaları, aktivite kaybı olmadan saklanabilmeleri ve tekrar kullanılabilmeleri gibi avantajlara sahiptirler. Bu tezde adsorpsiyonda kullanılan katı destek malzemesi olan sentetik polimer p(HEMA), sürfaktansız emülsiyon polimerizasyonu yöntemiyle sentezlenmiştir. P(HEMA) nanopolimerine, boya ligand Cibacron Blue F3GA kovalent olarak bağlanmış, elde edilen bu malzeme ?-amilaz immobilizasyonunda kullanılmıştır. p(HEMA)-CB nanopolimeri FTIR, zeta boyut ve SEM ile karakterize edilmiştir. Nanopolimerin ortalama boyutu 120 nm ve spesifik yüzey alanı 1454,5 m2/g olarak hesaplanmıştır. p(HEMA)-CB nanopolimerinin ?-amilaz adsorpsiyon koşulları optimize edilmiştir. p(HEMA)-CB nanopolimerinin maksimum adsorpsiyon kapasitesi 2,3x10^5 mg/g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Affinity chromatography is a well-established method for the purification, and separation of macromolecules, and based on highly specific molecular recognition. A wide variety of functional molecules, including enzymes, coenzymes, antibodies, amino acids, proteins and nucleic acids may be used as ligands in the design of novel adsorbents. Dye ligands are able to bind most types of proteins, especially enzymes. They are commercially available, inexpensive, and can easily be immobilized, especially on matrices bearing hydroxyl groups. Also they have many advantages of having high capacity, immobilized without loss of activity and reusability. In this thesis, synthetic polymer p(HEMA) that the solid support material used in adsorption, was synthesized by surfactant free emulsion polymerization method. Dye ligand Cibacron Blue F3GA, covalently binded to the p(HEMA) nanopolymers and this material was used ?-amylase immobilization. p(HEMA)-CB nanopolymers were characterized by FTIR, zeta-sizer and SEM. Average size of the nanopolymer is 120 nm and specific surface area of the nanopolymer is 1454,5 m2/g. ?-amylase adsorption of p(HEMA)-CB nanopolymers was found to be 2,3x10^5 mg/g.