Karmaşık ağlarda kollektif hareketin koheransı
Coherence of collective motion on complex networks
- Tez No: 332167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BARIŞ BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Matematik, Physics and Physics Engineering, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Difüzyon yolu ile etkileştirilmiş özdeş olmayan salınıcıların karmaşık ağlar üzerinde koheranslarının nasıl ortaya çıktığını ve kollektif hareketlerinin özelliklerini inceledik. Sistemin koheransının ağın bağlanabilirliğine, düğüm noktalarındaki elemanların izole dinamiğine ve bağlanma fonksiyonuna bağ- lılığını açıkladık. Bu bulduğumuz sonuçlar bize rastgele ağlardaki koheransın ortalama derece ile ters orantılı olduğunu gösterdi. Bölgesel bağlı ağlarda ise koheransın ortalama derece ile kontrol edilemediğini, ama aksine ağın büyük- lüğü ile nasıl ölceklendiğini gösterdik. Bu ağlarda, koherans olmasa bile, kenar sayılarını rastgele arttırarak koheransa sebep olduğunu ve bu koheransında eklenen rastgele ağların sayısı ile 1/s orantılı olduğunu gösterdik. Sonuçlarımız, meydana çıkan özelliklerin ağ bağlılığı ve elemanların dinamiğinin ayarlanması ile kontrol edilebileceğini kanıtlar.
Özet (Çeviri)
We study the collective properties of non-identical diffusively coupled oscillators and emergence of coherence in complex networks. We uncover the precise dependence of the dynamical coherence on the network connectivity, on the isolated dynamics of the elements and the coupling function. These findings predict that in random graphs, the enhancement of coherence is inversely proportional to the mean degree. In locally connected networks, coherence is no longer controlled by the mean degree, but rather on how the mean degree scales with the network size. In these networks, even when the coherence is absent, adding a fraction s of random connections leads to an enhancement of coherence proportional to 1/s. Our results provide a way to control the emergent properties by the manipulation of the dynamics of the elements and the network connectivity.