Interlocal: İntegrity and replication guaranteed locality-based peer-to-peer storage system
Interlocal: Tutarlılık ve replikasyon garantili yerel gorevdes depolama sistemi
- Tez No: 332201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZKASAP, YRD. DOÇ. DR. ALPTEKİN KÜPCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bilgisayar sistemlerinde veri depolama eğilimi veriyi lokal olarak tutmaktan dış kaynak kullanımına kaymış. Kullanıcıların veriyi bulut veya görevdeş ağlarda tutma eğilimi yanında, önemli bir gereksinim de bilginin güvenliğidir. Başlıca güvenlik gereksinimlerinden birisi dosyaların tamamını kullanıcı tarafına almadan tutarlılığının sağlanması ve güncellemelerin yapılabilmesidir. Görevdeş depolama sistemlerinde sağlanması önemli diğer bir özellik tepki süresi ve hızlı erişim acısından dosyaların veri sahibine yakın düğümlerde tutulmasıdır. Tez çalışmasının birinci kısmında, di- namik ispatlanabilir veri saklama adlı model önerilip, başarım analizi yapılmış. Bu modelde, atlamalı liste yapılı optimize edilmiş FlexList adlı bir veri yapısı sunup, bu yapıyı temel alan FlexDPDP adlı bütün dinamik ispatlanabilir veri saklama sistemi önerilmiştir. Ayrıca, FlexDPDP işlemleri için optimize algoritmalar önerilip, bun- ların zaman, enerji ve depolama boyutu bakımından kazanımları analiz edilmiştir. ? Ikinci kısımda ise, InterLocal adlı yeni bir tutarlılık ve replikasyon garantili yerel görevdeş depolama sistemi önerilmektedir. InterLocal, her düğümde bilgi tutarlılığını sağlayabilmek amacıyla atlamalı grafik veri yapısı tabanlı FlexDPDP kullanıp, dönüm noktalı çok boyutlu ölçeklenebilir algoritmalar ile düğüm yer hesaplaması yapmak- tadır. Hem normal atlamalı grafik tabanlı depolama sistemi hem de InterLocal depo- lama sisteminin gerçekleştirimi yapılmış ve başarımları çesitli ağ senaryolarında Plan- etLab ortamındaki deneylerde karsılaştırılmış. Dosya erişim süresinde tutarlılığı sağlama koşulu ile üç kat kadar hızlanma elde edilmiş ve en kötü senaryoda bile nor- mal atlamalı grafik depolama sisteminin erişim süresinin sağlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Trend in computer storage flows from possessing data locally to data outsourcing. Although users tend to store data at cloud or peer-to-peer storage systems, they also require guarantees about the security of data. A key requirement is the ability to check integrity of the files without downloading them and make necessary updates. In case of peer-to-peer storage systems, it is also desirable to place files at the nodes physically close to the data owner for minimal response time and efficient access. In the first part of this thesis, we implement and examine a system based on Dynamic Provable Data Possession (DPDP) model. We present an optimized data structure based on skip lists called FlexList and its advantages over other data structures. We then propose FlexDPDP: a complete dynamic provable data possession system employing FlexList. Furthermore, we develop optimized algorithms for FlexDPDP operations and analyze the efficiency gains in terms of time, size and energy. In the second part of this thesis, we propose and evaluate InterLocal, a novel integrity and replication guaranteed locality-based peer-to-peer storage system. We employ a skip graph as the underlying overlay structure, and use landmark multidimensional scaling for peer locality calculation, on the top of FlexDPDP at each node to provide data integrity. We implement both a regular skip graph based storage system and InterLocal, and evaluate their performance on the PlanetLab under various scenarios. We obtain 3x speed up in terms of le access by providing InterLocal, and a gradual performance decrease in case of replica failures, having a worst-case performance that is equal to that of a regular skip graph based storage system.