Uzaktan erişimli sistem odası kontrolü
Auto remote control for system rooms
- Tez No: 332273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA YAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, web ortamı aracılığıyla, internet üzerinden uzaktaki bir bilgisayara bağlı kontrol kartı üzerindeki programlanmış PIC entegresi ile sıcaklık değerlerinin okunması-kontrolü,ortam durum bilgisi alımı,ortamın denetimi işlemleri yapılmıştır.Uygulama yazılım ve donanım olmak üzere 2 aşamada gerçeklenmiştir.Asp.net dili ile tasarlanmış yönetim yazılımıyla, kontrol kartı donanımındaki bilgilere erişilmektedir.Bu bilgiler internet tcp protokolü ile asp.net yazılımı ekranına yansıtılmaktadır.Bunun yanında kontrol kartı, otomatik kontrol yaparak sıcaklığı referans değerler arasında tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we read temperatures and make automatic control for a reference value by a webpage and an internet connected server computer. System consist of two components, hardware and software. In software we prepared a software written in asp.net language. Software read the values from tcp protocol by rs232 port and displayes on browser screen by asp.net framework.. Hardware contains a PIC 18F452 chip.Sensors read the values and runs motor to hold the temperature in appropriate value. Also contactors controls four diffrent devices for remote control.