Yozgat koşullarında yapay mera tesisinde kullanılabilecek uygun yem bitkileri karışımlarının belirlenmesi
Determination of suitable forage mixture to use for artificial pasture establishment in the Yozgat province
- Tez No: 332287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE MUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yozgat koşullarında yapay mera tesisinde kullanılabilecek uygun yem bitkileri karışımlarının belirlenmesini amaçlayan bu araştırma 2011 ve 2012 yıllarında Yozgat ili Çekerek ilçesi çiftçi arazisinde yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede yonca (Medicago sativa L.), korunga (Onobrychis sativa L.), çayır düğmesi (Poterium sanguisorba L.), kılçıksız brom (Bromus inermis Leyss.) ve otlak ayrığı (Agropyron cristatum L.), yalın, üçlü ve dörtlü karışımlar halinde yetiştirilmişlerdir. Araştırma sonucunda, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, nispi yem değeri, besin maddesi içerikleri ve K/Ca+Mg oranları açısından işlemler arasında önemli farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Çalışmada kuru ot verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi sırasıyla 259.4 - 770.3 kg/da, % 15.8 - 19.0 ve 42.4 - 147.4 kg/da arasında değişim göstermiştir. Karışık ekimlerin bulunduğu işlemlerde en yüksek kuru ot ve ham protein verimi 6 numaralı işlem olan yonca+kılçıksız brom+otlak ayrığı uygulamasında belirlenmiştir (sırasıyla % 751.6 ve 136.8). Çalışmada üç biçimin ortalaması olarak belirlenen ADF, NDF ve NYD içerikleri sırasıyla % 26.3 - 29.7, % 43.7 - 59.7 ve 102.4 - 146.0 arasında değişmiştir. Denemede ele alınan karışımların mineral madde içerikleri yeterli seviyede iken K/Ca+Mg oranı 2.2 seviyesinin altında kalan karışımlar, yoncanın bulunduğu karışımlar olmuştur. Araştırma sonucunda, hem ot verimi hem de elde edilen otun kalitesi göz önüne alındığında, Yozgat koşullarında kuru şartlarda yonca ile birlikte kılçıksız brom ve otlak ayrığının yapay mera tesisinde kullanılabilecek uygun yem bitkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out between 2011 and 2012 at farmer?s land in Cekerek town of Yozgat province. The aim was to determine the most suitable forage mixtures that can be used in artificial pasture establishment in the province conditions. Research was established as a randomized complete block design with three replications. In this experiment, alfalfa, sainfoin, burnet, smooth brome and crested wheatgrass were sown as a simple, triple and quadruple mixtures. As a result, significant differences were determined among treatments in terms of dry matter yield, crude protein ratio, crude protein yield, relative feed value, nutrient contents and K/Ca+Mg ratio. In the study, dry matter yield, crude protein ratio and crude protein yield varied between, 259.4 - 770.3 kg/da, 15.8% - 19.0 and 42.4 - 147.4 kg/da respectively. Among to mixture sowings the highest dry matter and crude protein yield were gained from application numbered (6) (alfalfa+smooth brome+crested wheatgrass respectively 751.6% and 136.8). In the study, from three harvest were defined as average ADF, NDF, NYD contents varied between respectively, 26.3% - 29.7, 43.7% - 59.7 and 102.4 - 146.0. In the experiment, while the mixtures had adequate level of mineral contents, the mixtures containing alfalfa`s K/Ca+Mg ratio was below 2.2. The result of research was concluded as consideration of both grass yield and quality of the grass obtained. Alfalfa is the most suitable forage mixture with smooth brome and crested wheatgrass to be used for artificial pasture establishment in Yozgat province with dry conditions.