Ag-Al, Ag-Cu ve Ag-Nd ötektik alaşımlarının öz ısılarının ve aktivasyon enerjilerinin incelenmesi
Investigation of specific heat and activation energies of Ag-Al, Ag-Cu and Ag-Nd eutectic alloys
  1. Tez No: 332288
  2. Yazar: DERYA DEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) tekniği malzemelerin termal analizi için kullanılan bir yöntemdir. Sistem; içine referans ve numunenin konduğu bir fırın ve ısı akışını kontrol eden bir bilgisayardan oluşur. Bu çalışmada Ag-Al, Ag-Cu ve Ag-Nd ikili ötektik gümüş alaşımlarının DSC tekniği ile termal analizleri yapıldı. DSC sistemi ile sıcaklık-ısı akışı grafikleri elde edildi. Numune ve referansın arasındaki ısı akışı farkı; entalpi ve erime sıcaklığı gibi özelliklerin tayininde kullanıldı. Isı akışı-sıcaklık grafiği analiz edilerek numunelerin öz ısılarının sıcaklıkla değişimleri incelendi. Aktivasyon enerjisi Kissinger ve Flynn-Wall-Ozawa metotları ile hesaplandı ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Differential Scanning Calorimetry (DSC) technique is a thermo-analytical technique used for thermal analysis of materials. System consists of a furnace that is put sample and reference and a computer that controls heat flow. In this study, thermal analysis of Ag-Al, Ag-Cu and Ag-Nd binary eutectic silver alloys were made by DSC technique. Temperature-heat flow graphs were obtained from DSC measurements. The difference of heat flow between the sample and the reference were used to determine enthalpy and melting temperature. By analyzing temperature-heat flow graphs some thermal properties such as temperature change of specific heat values were obtained. Activation energies were calculated by using Kissinger and Flynn-Wall-Ozawa methods.