Karma spin-1 ve spin-2 ısıng modelinde dinamik faz geçişleri ve dinamik telafi sıcaklığı
Dynamic phase transitions and dynamic compensation temperature in the mixed spin-1 and spin-2 ising model
- Tez No: 332290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMÜT TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Zamana bağlı salınımlı bir dış manyetik alanın varlığında kristal-alan etkileşmeli karma spin-1 ve spin-2 Ising sisteminin dinamik davranışı altıgen bir örgünün birbirini tekrarlayan tabakaları üzerinde Glauber-tipi stokhastik dinamik kullanılarak incelendi. Ortalama-alan dinamik denklem çifti Master denklemi ve Glauber geçiş oranları kullanılarak elde edildi. İlk olarak, sistemdeki fazları bulmak için ortalama altörgü mıknatıslanmalarının zamanla değişimi incelendi. Daha sonra, dinamik faz geçiş noktaları ve dinamik telafi sıcaklığını elde etmek için dinamik altörgü mıknatıslanmaları ve dinamik toplam mıknatıslanmanın sıcaklıkla değişimi incelendi. Bu incelemelerden, faz geçişlerinin doğası (kesikli veya sürekli) karakterize edildi ve telafi davranışının tipi bulundu. Dinamik telafi sıcaklığının varlığında ve yokluğunda dinamik faz diyagramları dokuz farklı düzlemde sunuldu. Hamiltonyen parametresinin farklı değerlerine göre sistemde paramanyetik (p), antiferromanyetik (af), ferrimanyetik (i) ve manyetik olmayan (nm) temel fazlarının yanısıra bu temel fazların ikili ve üçlü kombinasyonlarından oluşan sekiz farklı karma faz bölgesi ve telafi sıcaklığı veya L- ve N- tipi telafi davranışı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The dynamic behavior of a mixed spin-1 and spin-2 Ising system with a crystal-field interaction in the presence of a time-dependent oscillating external magnetic field on alternate layers of a hexagonal lattice is studied by using the Glauber-type stochastic dynamics. The set of mean-field dynamic equations is obtained by employing the Master equation and Glauber transitions rates. Firstly, the time variation of the average sublattice magnetizations is studied in order to find the phases in the system. Then, the thermal behavior of the dynamic sublattice magnetizations and dynamic total magnetization is investigated to obtain the dynamic phase transition points and dynamic compensation temperature. From these investigations, it is characterized the nature (continuous or discontinuous) of phase transitions and is found the type of compensation behavior. It is presented the dynamic phase diagrams for both presence and absence of the dynamic compensation temperature in the nine different planes. According to the values of Hamiltonian parameters, besides the paramagnetic (p), antiferromagnetic (af), ferrimagnetic (i) and nonmagnetic (nm) fundamental phases, eight different mixed phase regions which are composed of binary and ternary combinations of fundamental phase and the compensation temperature or L- and N-types compensation behavior exist in the system.