Karma spin-1 ve spin-5/2 ısıng sisteminin dinamik davranışı
Dynamic behavior of the mixed spin-1 and spin-5/2 ising system
- Tez No: 332291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMÜT TEMİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Altıgen bir örgü üzerinde zamanla değişen salınımlı dış manyetik alanın varlığında, kristal-alan etkileşmeli karma spin-1 ve spin-5/2 Ising sisteminin manyetik özellikleri Glauber-tipi stokhastik dinamik kullanılarak incelendi. Master denkleminin kullanılmasıyla ortalama-alan dinamik denklemleri elde edildi. Bu denklemler çözüldü ve ilk olarak, sistemdeki fazları bulmak için ortalama alt örgü mıknatıslanmalarının zamanla değişimleri incelendi. Daha sonra, dinamik faz geçiş noktalarını ve dinamik telafi sıcaklığını bulmak için sırasıyla dinamik altörgü mıknatıslanmaları ve dinamik toplam mıknatıslanma sıcaklığın bir fonksiyonu olarak incelendi. Bu incelemelerden, faz geçişlerinin doğası (sürekli ve kesikli) ve telafi davranışının tipi tespit edildi. Dinamik faz diyagramları telafi sıcaklığının varlığında ve yokluğunda dokuz farklı düzlemde sunuldu. Sistemin beş temel faz, bu temel fazların ikili ve üçlü kombinasyonlarından oluşan dokuz farklı karma faz ve telafi sıcaklığı veya N tipi davranış içerdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
The magnetic properties of the mixed spin-1 and spin-5/2 Ising system with a crystal-field interaction in the presence of a time-varying oscillating external magnetic field on a hexagonal lattice are studied by using the Glauber-type stochastic dynamics. The mean-field dynamic equations are obtained by employing the Master equation. These equations are solved and firstly, the time variations of the average sublattice magnetizations are investigated in order to find the phases in the system. Then, the dynamic sublattice magnetizations and the dynamic total magnetization are investigated as function of the temperature to found the dynamic phase transition points and the dynamic compensation temperature, respectively. From these investigations, the nature (continuous and discontinuous) of the phase transitions and the type of the compensation behavior are determined. The dynamic phase diagrams are presented for both presence and absence of the dynamic compensation temperatures in the nine different planes. It was found that the system exhibits five fundamental phases, nine different mixed phases which are composed of binary and ternary combination of fundamental phases and the compensation temperature or the N-type behavior.