Lityum-polimer bataryalar için batarya yönetim sistemi geliştirilmesi
Designing a battery management system for lithium polymer batteries
  1. Tez No: 332322
  2. Yazar: TOLGA BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde lityum polimer bataryalar için bir batarya izleme sistemi tasarlanmıştır. Batarya izleme sistemi ile batarya hücrelerinin gerilimleri ve sıcaklıkları ölçülerek merkez bilgisayara gönderilir. Bu sistem her hücreye bir adet olacak şekilde ölçüm birimleri ve bir bilgisayar programından oluşmuştur. Tezde öncelikle batarya yönetim sisteminin gerekliliğinden kısaca bahsedilmiş ve batarya yönetim sistemlerinin amacı anlatılmıştır. Daha sonra batarya yönetim sisteminde olması gereken fonksiyonlar, bu fonksiyonların işlevlerinden ve işlevlerin gerçekleştirilebilinmesi için koşullar, gereksinimler ortaya konulmuştur. Son yıllarda daha fazla göz önünde bulunan elektrikli araçlar çerçevesinde örneklemeler yapılmış, yurtdışı kaynaklı birkaç firmanın son ürün batarya yönetim sistemleri incelenmiş ve çeşitli uygulama örneklerine değinilmiştir. Tez kapsamında, her seri bağlanmış hücreye bir adet olacak şekilde içerisinde haberleşme, güç, ve ölçüm bloklarını barındıran, 33 x 34 mm boyutlarında bir ölçüm birimi tasarlanmıştır. Ayrıca aynı haberleşme hattına bağlanmış tüm ölçüm birimleriyle iletişim kuran ve verileri görsel olarak kullanıcıya gösteren bir bilgisayar yazılımı da gerçeklenmiştir. Tasarlanan batarya izleme sisteminin, olası tüm fonksiyonları anlatılan batarya yönetim sistemi ve son ürün haline getirilmiş ticari batarya yönetim sistemleri ile karşılaştırılması yapılarak, kapasitesi ortaya konulmuştur. Tasarlanan sistemin hangi konular ve amaçlar çerçevesinde geliştirilebileceğini, daha iyi sistemler için yapılması gereken çalışmalar hususunda bakış açısı geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this master?s thesis, a battery management system is designed for lithium polymer batteries. By battery management system, voltage and temperature datas of the battery cells are sent to main computer. This system consists of a computer program and each cell has its own measurement unit. First chapters of this thesis includes the purpose and necessity of the battery management systems. Then, functions of the battery management system, aims of these functions and the circumstances, requirements are presented. Some examples are shown by using electric vehicles, management systems of some companies are analyzed and samples are shown. A measurement system (dimessions are 33x34mm) which includes a communication, power and measurement unit for each cell is designed in this thesis. Also a computer software which communicates with measurement units and demonstrates the datas visually is executed. The capacity of the designed battery management system is introduced by comparing off the shelf commercial management systems and the designed management system?s all possible functions. The view for better systems is explained by using arguments of developing the designed system.