Sosyal ağların öğrenme aracı olarak değerlendirilmesi: Burundi ve Türkiye karşılaştırması
Evaluating the social networks as learning tool: A comparison between Burundi and Turkey
  1. Tez No: 332323
  2. Yazar: SERGES SABİMBONA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde iletişim araçları ve İnternetin gelişmesiyle insanların yaşam tarzı hızlı bir şekilde değişmektedir. İletişim teknolojileri geliştikçe çok çeşitli yeni iletişim araçları ortaya çıkmaktadır. Bu yeni iletişim araçları arasında sosyal medya da bulunmaktadır. Sosyal medyada, özellikle sosyal ağlar gençler tarafından oldukça fazla kullanılmaktadır ve sosyal ağları kullanan gençlerin sayısı giderek artmaktadır. Görüldüğü gibi, sosyal ağlar artık günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmada, Burundi ve Türkiye?deki üniversite öğrencilerinin sosyal ağları öğrenme ortamında kullanıp kullanmadığı incelenmiştir. Araştırmanın hedef kitlesi, Burundi ve Türkiye?deki ikinci nesil öğrenciler yani üniversite 2. 3. ve 4. sınıf öğrencileridir. Araştırmanın modeli, nicel araştırma modellerinden tarama modelidir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket kullanılmıştır. Burundi Üniversitesinde anket şu bilimlere uygulanmıştır: Psikoloji ve Eğitim Bilimleri Fakültesi (Faculty of Psychology and Educational Sciences), İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi (Faculty of Economics and Administration), Fen Fakültesi (Faculty of Science), Edebiyat Fakültesi (Faculty of Literature) ve Öğretmenlik Fakültesi (İnstititue of Applied Pedagogy). Türkiye?de ise anket İstanbul Üniversitesinde Edebiyat Fakültesi (Faculty of Literature), İktisat Fakültesi (Faculty of Economics), Fen Fakültesi (Faculty of Science) ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinde (Hasan Ali Yücel Faculty of Education) uygulanmıştır. Elde edilen veriler, yüzde frekans ve çapraz tablolar tekniği ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, sosyal ağların eğitim alanında daha verimli kullanılmasına yardımcı olacak özellikte olduğu için bu araştırma önem taşımaktadır. Yapılan araştırma sonucunda, birbirine çok uzun mesafede olmalarına rağmen, iki farklı ülkede, iki farklı üniversitede, öğrenciler tarafından sosyal ağların öğrenme ortamında kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca bu konuda Türkiye?deki öğrencilerin Burundi?deki öğrencilerden sosyal ağlarda daha aktif olduğu görülmüştür. Türkiye?deki öğrencilerin sosyal ağları kullanım sıklığı, Burundi?deki öğrenciler için teşvik edici bir örnek olarak kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the development of communication tools and the Internet are changing quickly the lifestyle of people. With the development of a wide range of communication technologies, new tools of communication are emerging. In those new tools of communication social media are also available. In the social media, especially in social networks?s users are mostly young people and days ever the numbers of social Networks?s users are increasingly growing. As it was stated in many studies, now, social networking has become an integral part of everyday life. This dissertation examines the use of social networks by Burundian and Turkish university students in their learning environment. The target audience of the study is the university students, the second generation of Burundian and Turkish students; it means the students who are in their 2nd, 3rd and 4th year of university. The research model of the study is quantitative research model and screening model. Used as a means of data collection, a questionnaire prepared by the researcher and a survey has been done in the Faculty of Psychology and Educational Sciences, Faculty of Economics and Administration, Faculty of Literature, Faculty of Sciences and in the İnstititue of Applied Pedagogy at the University of Burundi and in Turkey, the survey has been done in Faculty of Literature, Faculty of Economics, Faculty of Science, Hasan Ali Yücel Faculty of Education at the İstanbul University. Obtained data were analyzed with the technique of frequencies and cross tabulations. As a result of this research, it can be stated that social networks are more efficient in learning environments. Despite the long distance to each other, in two different countries, in two different universities, the use of social networks by the students in their learning environment has been highlighted. Furthermore, has been seen that the Turkish students are more active in social networks than Burundian students. The use of social networks by Turkish students can be used as an example and an incentive for students in Burundi.