Kataklismik değişenlerin galaktik model parametreleri
Kataklismik değişenlerin galaktik model parametreleri
- Tez No: 332327
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSEL AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, Ritter ve Kolb?un (2003) kataloğundaki 82,4 ? P (dk) ? 720 yörünge dönemli kataklismik değişenlerden, 2MASS ve WISE fotometrik verileri kullanılarak yörünge dönemi-ışıma gücü-renkler (PLC, period-luminosity-colours) ilişkileri ve Güneş civârındaki Galaktik model parametreleri incelenmiştir. Regresyon analizleri sonucunda, trigonometrik paralaksı bilinen 25 kataklismik değişenden geliştirilen PLC ilişkisi, yörünge dönemlerine, (J ? Ks) ve (Ks ? W1) renklerine dayanmaktadır. Bu yeni mutlak parlaklık kalibrasyonu, ~2 kat daha duyarlı sonuçlar vermektedir ve kataklismik değişenlerin kendi içinde istatistiksel olarak tutarlı uzaklıklarının belirlenmesinde kullanışlı bir yöntemdir. Geliştirilen bu mutlak parlaklık kalibrasyonu kullanılarak, 10 ? J0 ? 16 kadir görünen parlaklık limitleri aralığındaki 263 kataklismik değişenin uzaklıkları hesaplanmıştır. Elde edilen uzaklıklar ile Galaksi düzleminden dikine exp, sech ve sech2 dağılımları elde edilmiştir. Bu dağılımlar kullanılarak kataklismik değişenler için 218 pc üstel yükseklik ölçeği belirlenmiştir. Aynı örnek ile Güneş civârında 5 × 10-6 pc-3 uzay yoğunluğu hesaplanmıştır. Elde edilen bu uzay yoğunluğu, literatürdeki diğer gözlemsel sonuçlarla uyumlu olmasına rağmen kuramsal öngörülerden ~2.5 faktör küçüktür. Bu parametrelerin yanı sıra kataklismik değişenlerin ışıma gücü fonksiyonları da belirlenmiştir. Sönük kadirlere doğru artan ışıma gücü fonksiyonları, MJ = 9 kadirden sonra düzleşme eğilimi göstermektedir. Kataklismik değişenler için hesaplanan Galaktik model parametreleri, sınıfları içinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, using 2MASS and WISE photometric data and the cataclysmic variables with 82,4 ? P (min) ? 720 selected from the catalogue of Ritter and Kolb (2003), orbital period- luminosity-colours (PLC) relations and Galactic model parameters of the systems are investigated. PLC relation estimated from 25 cataclysmic variables with well known parallaxes is based on orbital periods, (J ? Ks) and (Ks ? W1) colours. This new absolute magnitude calibration gives ~2 times better results and can be used to construct statistically reliable data sets in order to estimate distances of cataclysmic variables. Using this absolute magnitude calibration, distances of 263 cataclysmic variables with 10 ? J0 ? 16 are estimated. These distances were used to estimate exp, sech and sech2 distributions of the vertical distances from the Galactic plane. These distributions were used to estimate the scale height of 218 pc for cataclysmic variables. With the same sample, space density of the cataclysmic variables in the Solar neighbourhood was found 5 × 10-6 pc-3. Although this space density is in agreement with the observational results in the literature, it is ~2.5 factor smaller than the theoretically predicted values. In addition, luminosity functions of cataclysmic variables were determined, as well. Luminosity functions of cataclysmic variables increases to fainter magnitudes, while they tend to be flatter beyond MJ = 9. Galactic model parameters of sub-classes of cataclysmic variables were also investigated.