Atıksudan bazik boyar madde astrazon blue FGRL giderimi
Removal of basic dye astrazon blue FGRL from wastewater
- Tez No: 332341
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tekstil endüstrisi atıksuları yüksek konsantrasyonlarda organik, inorganik kimyasalları, çözünmüş ve değişik yapıda boyar maddeleri içermektedir. Çevrede özellikle de canlılar üzerinde ciddi olumsuzluklar oluşturan boyar maddelerin giderimi, çevreye olan zararların en aza indirgenmesi ve kirlilik kontrolünün sağlanması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada adsorpsiyon yöntemi ile bir bazik boyar madde olan Astrazon Blue FGRL giderimi incelenmiştir. AB gideriminde tarımsal kökenli pirinç kabukları adsorban madde olarak kullanılmıştır. Sulu çözeltiden AB giderimine pirinç kabuğu miktarının, AB konsantrasyonun, temas süresinin, pH?ın ve sıcaklığın etkisi incelenmiştir. AB?den optimum deneysel koşullarda (20 g/L pirinç kabuğu miktarı, 75 dakikalık temas süresi, 50mg/L konsantrasyon, 20 °C sıcaklık) giderim verimi % 86.79 olarak belirlenmiştir. Pirinç kabuğu ile AB adsorpsiyonunun Langmuir izotermine daha çok uyduğu görülmüş ve maksimum adsorpsiyon kapasitesi 2.73 mg/g olarak bulunmuştur. Termodinamik çalışmalar sonucunda, 20, 30, 40, 50 °C?deki Gibbs serbest enerjisi (?G) değerleri sırasıyla -3.90, -4.21, -4.21, -4.57 kJ/mol olarak hesaplanmıştır. Adsorpsiyon entalpisi (?H) -7.35 kJ/mol, adsorpsiyon entropisi (?S) 37.64 kJ/mol K olarak hesaplanmıştır. Gibbs serbest enerjisinin (?G) negatif çıkması, adsorpsiyonun kendiliğinden gerçekleştiğini, adsorpsiyon entalpisinin (?H) negatif çıkması ise reaksiyonun ekzotermik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Textile industry waste waters contain varied textile dye in high concentrations where organic and inorganic chemicals are dissolved. Removal of textile dye which have serious negative effects on environment and especially living beings, has importance in pollution control and minimization of hazards to environment. In this study, adsorbtion method and a basic dye, Astrazon Blue FGRL removal are observed. In disposal of AB agricultural rice husks were used as a absorbant. In the removal of AB from aqeuous solution, the effect of amount of rice husks, AB concentration, contact time, pH and temperature were analyzed. In optimal experimental conditions, (20 g/L rice husk density, 75-minute contact time, 50 mg/L concentration, 20 °C temperature) the effieciency of removal of AB was found to be 86.79 %. Rice husk and AB absorbation was seen to fit Langmuir isotherm better and maximum absorbtion capacity was found 2.73 mg/g. After thermodynamic studies, Gibbs free energy values (?G) at 20, 30, 40, 50 °C were calculated -3.90, -4.21, -4.21, -4.57 kJ/mol, respectively. Adsorbtion enthalpy (?H) was calculated -7.35 kJ/mol and adsorbtion entropy (?S) was calculated 37.64 kJ/mol K. Gibbs free energy (?G) being negative indicates adsorbtion being spontaneous and adsorbton enthalpy (?H) being negative indicates exothermic reaction.