Investigation of removal of astrazon orange G dye from aqueous solutions by TiO2 and ZnO photocatalysis
Sulu çözeltilerden astrazon orange G boyar maddesinin TiO2 ve ZnO fotokatalizörleriyle gideriminin incelenmesi
- Tez No: 648700
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU YADİGAR DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tekstil atıklarından kaynaklanan organik kirleticiler, sucul çevrenin kalitesini düşürmekte, çevreye zarar vermekledir. Bu nedenle kirletici maddelerin çevreye verilmeden önce zararlı olmayan seviyelere indirilmeleri gerekmektedir. Mevcut kimyasal yöntemler arasında, heterojen fotokatalitik oksidasyon yönteminin, sudaki pek çok kalıcı organik maddenin giderilmesinde etkili bir yöntem olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada tekstil endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Astrazon Orange G boyar maddesinin fotokatalitik giderimi incelenmiştir. Deneyler hava beslemeli ve kesikli kolon tipi bir reaktörde gerçekleştirilmiş, titanyum dioksit ve çinko oksit fotokatalizörleri ve UV-C ışık kaynağı kullanılmıştır. Katalizör miktarı, boyanın başlangıç derişimi, çözelti pH'ı, hava akış hızı ve sıcaklık gibi bazı parametrelerin etkileri incelenmiştir. Boya ve TOC giderimi için optimum pH değerleri sırasıyla 10 ve 6 olarak belirlenmiştir. Tepki yüzeyi metodolojisi başlangıç boyar madde derişimi, katalizör miktarı ve reaksiyon süresinin etkilerini optimize etmek için kullanılmıştır. Boyar maddenin fotodegradasyonu için optimum koşullar, boyar maddenin derişimi: 150 mg / L, reaksiyon süresi: 70 dakika, katalizör olarak kullanılan TiO2 derişimi: 7.5 g / L, ZnO derişimi: 8.6 g / L,' dir. Maksimum boyar madde ve TOC giderim verimleri sırasıyla TiO2 için % 98.5 ve % 67.9, ZnO için % 95.62 ve % 38.13 olarak saptanmıştır. Sıfırıncı ve birinci mertebeden kinetik modeler uygulanmış ve reaksiyon kinetiğinin birinci mertebeden kinetik modeli takip ettiği bulunmuştur. Çalışmanın son aşamasında yöntemin sentetik atıksudaki potansiyel performansını araştırmak amacıyla proses Astrazon Orange G boyar maddesini içeren sentetik atık suya uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic contaminants from textile effluents are harmful to the environment by degrading the quality of the aquatic environment. So, these contaminants must be reduced to levels that are not harmful to the environment before disposal. Among the available chemical methods, heterogeneous photocatalytic oxidation has been found particularly effective in removing a large number of persistent organics in water. In this study, photocatalytic removal of Astrazon Orange G dye, which is widely used in the textile industry was investigated. Photocatalytic degradation was carried out in an air-fed and batch column reactor, titanium dioxide, zinc oxide photocatalysts, and a UV-C light source. The effects of certain parameters such as the amount of catalyst, initial concentration of dye, pH of the solution, air flow rate, and temperature were examined. Optimum pH values for dye and TOC removals were determined as 10 and 6, respectively. The central composite design of response surface methodology was used to optimize the effect of initial dye concentration, amount of catalyst, and reaction time. Optimal conditions for photodegradation of dye, were a dye concentration of 150 mg/L, the reaction time of 70 minutes, and the amount of catalyst of 7.5 g L-1 using TiO2 and 8.6 g L-1 in using ZnO. Maximum dye and TOC removal yields were determined as 98.5% and 67.9% for TiO2 whereas 95.62% and 38.13%, for ZnO, respectively. The zero and first-order kinetic models were applied and reaction kinetics were found to follow the first-order type kinetic model. Finally, the process was applied to synthetic wastewater to investigate the potential performance of the method.