Büyükçekmece gölü yakınında gelişen kütlesel bir kayma hareketinin analizi
Analysis of a sliding mass movement developed near the Buyukcekmece lake
  1. Tez No: 332350
  2. Yazar: ABDULHAMID REZAI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE FEYZA ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, geoteknik mühendisliğinin en önemli problemlerinden bir tanesi olan şev stabilitesi problemi konusunda bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı, Büyükçekmece Gölü yamacında meydana gelen göçme ve heyelanların, oluşum nedenleri ve oluşum mekanizmalarının incelenmesidir. Heyelanların gelişimi ve aşamaları incelenerek, göçme mekanizmaları için kritik kayma yüzeylerin tespiti ve güvenlik katsayıları belirlenmiştir. Bu amaca uygun olarak şev stabilite problemlerini bilgisayar ortamında limit denge yöntemine göre hesap yapan Slope/W programında analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Slope stability problem is one of the important problems in the field of geotechnical engineering. The research carried out in the thesis is focused to examine mechanism that causes a landslide in the slope of the Büyükçekmece Lake. For this purpose, the slope stability problem was analyzed by limit equilibrium method using the Slope/W software.