Pem yakıt hücresi performansının deney tasarımı kullanılarak optimizasyonu
Optimization of fuel cell performance by using experimental design
- Tez No: 332351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Sunulan tez çalışmasında Polimer Membran Elektrolit Yakıt Hücreleri'ndeki hücre performansını optimize etmek amacıyla deney üzerindeki etkili olan faktörlerin belirlenip buna bağlı olarak optimizasyon çalışmasının yapıldığı ve bunun için deney tasarım yöntemlerinden 2k Faktöriyel Tasarımı ve Yanıt Yüzey Yöntemini kullandığı hücre işletim şartlarını belirlemeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir. İlk kısımlarda deney tasarımı ile ilgili temel bilgiler ve incelenilen yöntemler olan faktöriyel tasarım ve yanıt yüzey yöntemleri ile ilgili olarak detaylı bir literatür araştırması yapılmıştır. Bu konular Türkiye'de daha yeni yeni kullanılmaları ve literatür çalışmalarında popüler olmaları bu bölümün uzun tutulmasına sebep olmuştur. Sonrasında PEM yakıt hücreleri ile ilgili olarak kısa bir biçimde açıklama yapıldıktan sonra kullanılan program hakkında bilgi verilip, nasıl kullanılacağı ile ilgili açıklama yapıldıktan sonra problem çözümüne geçilmiş ve elde edilen sonuçlar belirlenmiştir. Sonuç olarak incelenilen her faktörün deney üzerinde etkili olduğu görülüp, deney şartlarında buna bağlı olarak çalışmaların devam etmesi gerektiği kararı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Polymer Electrolyte Membrane Fuel Cell thesis is presented in order to optimize the performance of the experimental work on the optimization of the factors which is determined accordingly done, and for that 2k Factorial Design and Response Surface Method for experimental design methods used cell studies were carried out to determine the operating conditions. The first sections have been reviewed the basics and methods of experimental design and response surface methods in relation to fractional factorial design with a detailed literature review. These issues have only been recently used in Turkey and they are popular in this part of the work of literature led to a long-repellent. Then PEM fuel cells is used in connection with the program after a brief explanation of the information on whether, after an explanation of how to use the problem-solving the past and have been achieved results. As a result investigating experiment is demonstrated the efficiency of each factor is seen to continue to work, depending on the experimental conditions, it was decided to shown.