Atomik vanadyumun 3d34s4p konfigürasyonunda aşırı ince yapısının incelenmesi
Hyperfine structure investigation in the 3d34s4p configuration of atomic vanadium
- Tez No: 332352
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, nötr Vanadyum (V I) elementinin aşırı ince yapısının (hyperfine structure-hfs-) deneysel olarak incelenmesi amaçlandı. V I elementinin aşırı ince yapısının deneysel spektrumu, yüksek çözünürlüklü Fourier transform spektroskopisi yöntemi ile alındı. Spektrum, 360 nm ? 670 nm dalgaboyu aralığında bir Bruker IFS 125HR Fourier transform spektrometresi ile kaydedildi. V I elementinin Fourier transform spektroskopisi yöntemi kullanılarak 3d34s4p ve 3d44p konfigürasyonlarına ait tek pariteli A manyetik dipol aşırı ince yapı sabitlerinin belirlenmesi amaçlandı. Deneyler sırasında, sinyal/gürültü oranını arttırmak amacıyla, 650±20 nm, 600±20 nm, 550±10 nm, 476±7 nm, 456±1 nm, 420±35 nm, 400±20 nm ve 370±5 nm dalgaboylarında filtreler kullanıldı. Bu filtreler kullanılarak, 15 000 cm-1 - 27 700 cm-1 dalga sayısı aralığında spektrumlar kaydedildi. Vanadyum elementinin 3d34s4p ve 3d44p üst enerji seviyesi konfigürasyonlarına ait 83 spektral geçişin analizi sonucunda 49 tek pariteli üst enerji seviyelerinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabitleri belirlendi. 32 tek pariteli üst enerji seviyelerinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti ilk kez bu çalışmada bulundu. 17 tek pariteli üst enerji seviyelerinin A manyetik dipol aşırı ince yapı sabiti değerleri literatürden bilinen değerleri ile karşılaştırıldı ve sonuçların uyumlu olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is mainly aimed to experimentally investigate of the hyperfine structure (hfs) of neutral Vanadium ( V I) element. The experimental spectra of V I were examined by using high resolution Fourier Transform Spectroscopy. The spectra of V I were recorded in the wavelength range of 360 nm ? 670 nm by a Bruker IFS 125HR Fourier transform spectrometer. It is mainly aimed to determine the magnetic dipole hyperfine structure constants A with odd parity of configurations of 3d34s4p and 3d44p of V I were determined with Fourier transform spectroscopy. During the experimental setup, optic filters were used in the wavelength range of 650±20 nm, 600±20 nm, 550±10 nm, 476±7 nm, 456±1 nm, 420±35 nm, 400±20 nm and 370±5 nm in order to increase the signal/noise ratio. The spectra of V I were recorded using by optic filters in the range of 15 000 cm-1 - 27 700 cm-1. 49 A magnetic dipole hyperfine structure constants of upper energy levels with odd parity were determined by analysis of 83 spectral transitions belong to upper energy configurations of 3d34s4p and 3d44p. In this study, 32 A magnetic dipole hyperfine structure constants of upper energy levels with odd parity were obtained for the first time. The results of 17 A magnetic dipole hyperfine structure constants of upper energy levels with odd parity were compared with known values and found to be compatible with the literature.