Pencereli ve helezonik tip bir düşey eksenli rüzgâr türbininin tasarımı ve performansının deneysel olarak incelenmesi
Design and experimental investigation of performance of windowed and helical type vertical axis wind turbine
  1. Tez No: 332384
  2. Yazar: MEHMET ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERMURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, düşük rüzgâr hızlarında dahi çalışabilen savonius rüzgar türbininin performansının artırılmasına yönelik yeni bir tasarım geliştirilmiştir. Tasarım çok kademeli helezonik, pencereli ve silindirik olmayan yapıya sahip kanatçık gibi özelliklere sahiptir. Tasarım üzerinde ve imal edilen prototip üzerinde teorik analizler ve deneysel çalışmalar yapılmıştır. 75 cm yüksekliğinde ve 90 cm genişliğinde olan rüzgar türbini ile laboratuvar ortamında 6 farklı deney kombinasyonu için çeşitli rüzgar hızlarında (1 m/sn ? 7 m/sn) deneyler yapılarak türbin devri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new design has been developed to increase the performance of Savonius wind türbine that can operate even in low wind speeds. Design has some features such as multi stage helical and non-cylindrical structured blade with window. Theoretical analysis and experimental studies have been performed on the design and manufactured prototype. In laboratory environment, turbine speed was measured at various wind speeds (1m/s-7 m/s) for 6 different experiment combinations by experimenting wind turbine with the height of 75 cm and width of 90 cm.